Egy nukleáris kutatások során kifejlesztett technológiát alakítanának a feladathoz, és olyan apró törmeléket is képesek lennének eltakarítani, amire eddig nem volt lehetőség.

Az EX-Fusion nevű japán startup új ötlettel állt elő az űrszennyezés eltávolítására: lézersugárral lövöldözne a világűrben keringő hulladékra. Ezt azonban nem úgy kell elképzelni, hogy scifi-stílusban szétrobbantja a kozmikus szemetet, hanem csak kimozdítja a pályájukról a törmelékdarabokat, hogy azok a Föld légkörébe belépve elégjenek. Utóbbiak jellemzően a régi műholdak vagy rakétatestek maradékei, amelyek összeütközve kisebb-nagyobb szilánkokra szakadnak. Bár a legtöbbjük mérete a milliméteres tartományban van, könnyű elképzelni, hogy óránként akár 35 ezer kilométeres sebességgel száguldozva miért veszélyesek a működő objektumokra.

A Nikkei Asia riportja szerint nem az EX-Fusion az egyetlen olyan cég, amelyik ezt a megközelítést alkalmazná, de másoktól eltérően földi alapú megoldást tervez a műholdakra szerelt lézerek helyett. Az oszakai vállalkozás abból is profitálhat, hogy háttérrel rendelkezik a magfúzió kutatásában, amire a technológiáját eredetileg tervezte. Az EX-Fusion vezérigazgatója a lapnak elmondta, hogy űrszemét megsemmisítésére szolgáló lézer ereje egy nagyságrenddel kisebb lenne, de bizonyos technikai kihívások itt is hasonlóak, mint például a sugarak speciális tükrökkel való irányítása.

Lassan muszáj lesz kitalálni valamit

A megvalósítás első lépcsőjében az ausztrál EOS Space canberrai obszervatóriumában telepítik a megoldás a két cég októberben aláírt szándéknyilatkozata alapján. Ennek során a lézer egy kevésbé hatékony iterációját hoznák létre, ami azonban képes lenne lekövetni a négy hüvelyknél kisebb törmelékeket is – erre más megoldások egyelőre nem voltak képesek A második lépcsőben jön a lövöldözés, amikor megpróbálnak a lézerrel annyira lelassítani egy kiválasztott darabot, hogy az a Föld légkörébe zuhanjon. Hogy erre mikor kerülhet sor, az egyelőre nem derült ki pontosan az EX-Fusion ütemtervéből.

Nyilván csak később fog kiderülni, hogy a japán cég módszere mennyire lesz hatékony, de az űrhulladék már a NASA vagy az Európai Űrügynökség szerint is egyre komolyabb problémát jelent. A megoldására évek óta vizsgálnak különféle ötleteket, amelyek gyakorlati megvalósítása egyelőre nehézkesek bizonyult – írja beszámolójában a Futurism. A különféle műholdak, sőt a Nemzetközi Űrállomás is számos alkalommal voltak kénytelen elkerülő manővereket végezni a szemét miatt, ami a jövőben lehetetlenné teheti az újabb mesterséges holdak pályára állítását, blokkolhatja az űrutazást, sőt ellenőrizhetetlen módon a Földre is zuhanhat.

Piaci hírek

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.