Az EX-Fusion nevű japán startup új ötlettel állt elő az űrszennyezés eltávolítására: lézersugárral lövöldözne a világűrben keringő hulladékra. Ezt azonban nem úgy kell elképzelni, hogy scifi-stílusban szétrobbantja a kozmikus szemetet, hanem csak kimozdítja a pályájukról a törmelékdarabokat, hogy azok a Föld légkörébe belépve elégjenek. Utóbbiak jellemzően a régi műholdak vagy rakétatestek maradékei, amelyek összeütközve kisebb-nagyobb szilánkokra szakadnak. Bár a legtöbbjük mérete a milliméteres tartományban van, könnyű elképzelni, hogy óránként akár 35 ezer kilométeres sebességgel száguldozva miért veszélyesek a működő objektumokra.
A Nikkei Asia riportja szerint nem az EX-Fusion az egyetlen olyan cég, amelyik ezt a megközelítést alkalmazná, de másoktól eltérően földi alapú megoldást tervez a műholdakra szerelt lézerek helyett. Az oszakai vállalkozás abból is profitálhat, hogy háttérrel rendelkezik a magfúzió kutatásában, amire a technológiáját eredetileg tervezte. Az EX-Fusion vezérigazgatója a lapnak elmondta, hogy űrszemét megsemmisítésére szolgáló lézer ereje egy nagyságrenddel kisebb lenne, de bizonyos technikai kihívások itt is hasonlóak, mint például a sugarak speciális tükrökkel való irányítása.
Lassan muszáj lesz kitalálni valamit
A megvalósítás első lépcsőjében az ausztrál EOS Space canberrai obszervatóriumában telepítik a megoldás a két cég októberben aláírt szándéknyilatkozata alapján. Ennek során a lézer egy kevésbé hatékony iterációját hoznák létre, ami azonban képes lenne lekövetni a négy hüvelyknél kisebb törmelékeket is – erre más megoldások egyelőre nem voltak képesek A második lépcsőben jön a lövöldözés, amikor megpróbálnak a lézerrel annyira lelassítani egy kiválasztott darabot, hogy az a Föld légkörébe zuhanjon. Hogy erre mikor kerülhet sor, az egyelőre nem derült ki pontosan az EX-Fusion ütemtervéből.
Nyilván csak később fog kiderülni, hogy a japán cég módszere mennyire lesz hatékony, de az űrhulladék már a NASA vagy az Európai Űrügynökség szerint is egyre komolyabb problémát jelent. A megoldására évek óta vizsgálnak különféle ötleteket, amelyek gyakorlati megvalósítása egyelőre nehézkesek bizonyult – írja beszámolójában a Futurism. A különféle műholdak, sőt a Nemzetközi Űrállomás is számos alkalommal voltak kénytelen elkerülő manővereket végezni a szemét miatt, ami a jövőben lehetetlenné teheti az újabb mesterséges holdak pályára állítását, blokkolhatja az űrutazást, sőt ellenőrizhetetlen módon a Földre is zuhanhat.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak