Cserébe a londoni rendőrség testkamerákat kap a cégtől. A Facebooknak jó oka van erre a furcsa megállapodásra.

Furcsa megállapodást jelentett be a héten a Facebook: ingyenesen biztosít testkamerákat a londoni rendőrségnek, a Metropolitan Police Service-nek, a köznyelvben csak Met-ként (vagy a Scotland Yard után Yardként) emlegetett szervezetnek. Cserébe viszont belső nézőpontú (videojátékokban jártasaknak az FPS, azaz a first person shooter játékokból lesz ismerős) lövöldözős-harcolós videókat kér a rendőrségi kiképzésekről – írta a Financial Times.

A christchurch-i támadás miatt léptek

A Facebook közleménye szerint a felvételeket arra fogják felhasználni, hogy az erőszakos cselekményt rögzítő videókat felismerje a mesterséges intelligenciát használó szűrőprogramjuk. A FT felhívja a figyelmet arra, hogy a Facebook pont egy nappal azelőtt jelentette be a megállapodást, hogy az amerikai szenátus előtt kellett beszámolnia arról – többek között a Google és a Twitter képviselőinek társaságában –, hogy milyen módon akadályozzák az erőszakos és szélsőséges tartalmak terjedését, és hogyan működik együtt a bűnüldöző szervekkel.

A megállapodáshoz az új-zélandi Christchurchben elkövetett rasszista mészárlásról készített videó kezelése – pontosabban kezelhetetlensége – vezetett. Az elkövető 17 percen át közvetítette a gyilkosságokat élőben a közösségi oldalon. Bár ezt több százan már akkor látták, csak a vége után negyedórával érkezett róla az első felhasználói bejelentés. A videó azonban még utána is majdnem egy óráig elérhető volt, ami alatt legalább további negyedmillióan nézték meg. Aztán jött a szélmalomharc az új feltöltésekkel.

A Facebook automata szűrője itt teljesen csődöt mondott. Zuckerbergék magyarázata szerint azért nem ismerte fel a videó tartalmát, mert az belső nézetből készült, azaz az elkövető fejére szerelt kamera rögzítette. Erre pedig nem tudták felkészíteni a szűrő gépi tanulás algoritmust, mivel a tanításához nem volt elegendő tartalom. A Facebook közleménye szerint ugyanis erre a fikciós filmek koreografált jelenetei nem alkalmasak, azok csak félreviszik a mesterséges intelligencia felismerési képességét.

A londoniak szerint mindenkinek jó lesz

A Met helyettes vezetője, Neil Basu azzal magyarázta a Financial Timesnak a megállapodást, hogy abból a rendőri szervek is profitálnak. Basu szerint a Facebook által fejlesztett technológia segítséget nyújthat a lőfegyverek támadásainak korai szakaszában történő azonosításában. Ez nem csak azért fontos, hogy megakadályozhassák az ilyen tartalmak terjesztését, hanem azért is, mert a rendőrség így sokkal gyorsabban reagálhat.

A rendőrségi gyakorlatokon készült felvételek nem automatikusan, hanem a brit belügyminisztériumon keresztül kerülnek a Facebookhoz – a hivatal valószínűleg előszűri a feltételeket. A közösségi oldal nem kap a felhasználásra kizárólagosságot, a videókat minden olyan cég használhatja majd, amely az erőszakos tartalmak azonosítását és kiszűrését segítő eszközökön dolgozik.

Az FT cikke hangsúlyozza, a rendőrség ezért nem kap pénzt, a Facebook csupán a testkamerákat adja. A Facebook a közleményében egyébként konkrétumok nélkül arról ír, hogy hasonló megállapodásról tárgyalnak az amerikai kormánnyal és a rendőri szervekkel.

Piaci hírek

Minden tizedik embernek mennie kell a Teslától

Hamarosan több mint tizennégyezer embernek kell új állás után néznie világszerte.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.