Két moszkvai egyetem szakemberei egy közös kutatási projekt eredményeire hivatkozva egy olyan MI-rendszer fejlesztéséről számoltak be a Scientific Reports múlt heti közlésében, amely nem csak arra képes, hogy egy szelfi fotó alapján pontos értékelést adjon az alanyok bizonyos személyiségjegyeiről, de erre hatékonyaban képes, mint az ugyanezzel a feladattal megbízott emberi értékelők. A kutatók szerint a technológia felhasználható olyan területeken, mint mondjuk az online társkereső szolgáltatásokban a segítségnyújtás az egymáshoz illő párok meghatározásában, de a kereskedelmi vállalkozásoknak is hasznos lehet az egyes vásárlók személyiségéhez passzoló termékek kiválasztásánál.
A tudósok a Tech Explore beszámolója alapján együtt dolgoznak egy BestFitMe nevű, ugyancsak moszkvai startuppal, amelynek fő tevékenysége a mesterséges intelligencia és a gépi látás alkalmazása az alkalmazottak és az állásokra jelentkezők pszichológiai profilozásában. A most közzétett anyag szerint a kutatás során 12 ezer önkéntes közreműködésével építettek fel egy adatbázist, akik kérdőívek kitöltésével és ehhez összesen 31 ezer szelfi fotó feltöltésével járultak hozzá a személyiségjegyek meghatározásához. A kérdések a Big Five néven hivatkozott személyiségmodell köré épültek, amely a személyiségjellemzők faktoranalitikus rendezésével öt faktorcsoportba sorolja azokat.
Ezek a kifelé fordulás (extraverzió), a barátságosság, a lelkiismeretesség, az érzelmi stabilitás, illetve a tapasztalatok iránti nyitottságot is kifejező intellektus. A rendelkezésükre álló adatkészletet ezután egy neurális hálózat betanítására használták, amely jó teljesítményt nyújt a személyiségjegyek értékelésében az ellenőrizetlen körülmények között készült képek alapján. Ez elsőre nem tűnik látványosnak, hiszen egyelőre mindössze 58 százalékos pontossággal határozza meg két véletlenszerűen kiválasztott személy egymáshoz viszonyított helyzetét a dimenziókon belül. A találgatásnál viszont bőven eredményesebb, sőt valamivel azt a szintet is meghaladja, ahogy az emberek képesek végrehajtani ugyanezt a feladatot.
Egyelőre ezt is érdemes elosztani kettővel
A humán megfigyelőkről ugyanis elmondható, hogy közeli hozzátartozóik vagy kollégáik esetében sokkal precízebb ítéleteket hoznak, mint ha idegenekről van szó, és a praktikus felhasználásokban nyilván ez utóbbi lenne az érdekes. A kutatók szerint a mesterséges intelligencia üzembiztosan túlszárnyalja az embereket, ha egy olyan személy értékeléséről van szó, akivel korábban még nem ismerkedtek meg. A beszámolók persze kitérnek rá, hogy a publikáció eredményeit a fenti céges kapcsolatok miatt óvatosan kell kezelni, mivel a BestFitMe éppen egy ehhez hasonló technológia kommercializálásáan érdekelt, és a statisztikai bűvészkedés máskülönben sem idegen az MI-fejlesztések kapcsán közzétett impresszív eredményektől.
Ezzel együtt a dolog érdekességét az adja, hogy a mesterséges intelligencia statikus felvételek elemzésével operál, vagyis a mostani fejlesztés állítólag ilyen módon múlja felül az idegen, de egymással személyesen is találkozó emberek ítéleteinek alaposságát. Ez a pontosság az Mi értékelése és a szelfi fotókhoz tartozó saját értékelések összehasonlításából jön, vagyis tulajdonképpen egy önbevallásos rendszerben érvényes, de ugyanez volt igaz a humán résztvevőkre is. A kutatás egyébként megállapítja, hogy a személyiségjegyek legjobban azonosítható csoportja a lelkiismeretességhez köthető, és a női arcok értékelése kimutathatóan pontosabb, mint a férfiakról készült felvételeké.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak