Kontinensünkön (is) felszaporodtak a hírhedt Lazarus csoporthoz köthető kártevővel elkövetett kiberbiztonsági incidensek.

A korábban is sok fejfájást okozó, észak-koreai Lazarus Group tevékenységének fokozódására figyelmeztet a Kaspersky. A biztonsági cég szakértői arra alapozzák, hogy az utóbbi időben felszaporodtak a csoport által használt DTrack malware-hez köthető incidensek.

A backdoorral különösen sok európai és latin-amerikai országban, illetve az USA-ban próbálkoztak be különböző szervezeteknél. Kontinensünkön belül elsősorban Németországban, Olaszországban, Svájcban és Törökországban regisztráltak fokozott aktivitást. A malware-rel leginkább kormányzati szervezeteket, kutatóközpontokat, informatikai- és telekommunikációs szolgáltatókat, továbbá oktatási intézményeket céloznak az elkövetők. 

Az internetes bűnözők a program sikeres telepítésével rengeteg információhoz jutnak a megfertőzött gépről. Többek között lehetőségük adódik a billentyűleütések naplózására, a böngészőelőzmények átnézésre, képernyőképek készítésére, de látják az aktívan futó alkalmazásokat és sok más egyéb rendszerrel kapcsolatos technikai adatot. Mindezek tetejébe a DTrack képes parancsok futtatására is, így az értékes állományok továbbítása sem akadály.

Szinte minden a régi

A Kaspersky vizsgálata alapján a károkozó nem sokat változott azóta, hogy 2019-ben első ízben felfedezték. A friss figyelmeztetést az indokolja, hogy az utóbbi időben sokkal szélesebb körben vetették be az eszközt. A biztonsági cég az indítékkal kapcsolatban egyértelműen az anyagi haszonszerzést jelölte meg.

Utóbbi egyáltalán nem meglepő, hiszen a nemzetközi szankciók miatt meglehetősen szűk pályán mozgó észak-koreai rezsim rendszeresen kibertámadásokkal igyekszik betömni a költségvetési lyukakat. A Canalys idén januárban kiadott jelentése szerint például csak tavaly 400 millió dollár értékű kriptovalutát sikerült begyűjteni ilyen illegális módszerekkel.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.