Nemsokára megkezdődik annak a programnak az összeállítása, ami megerősítené az Egyesült Államokban működő gyártókapacitást és az ott zajló fejlesztéseket is. Eközben újabb rakás kínai szállító feketelistázására készülnek, köztük a legnagyobb kínai csipgyártóval.

Az amerikai védelmi minisztérium védelmi kutatásokért felelős részlege, a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) 2017-ben fogalmazta meg először a kormányzati szándékot, hogy fokozatosan hazaköltöztetné az Egyesült Államok félvezetőiparának mindazokat a kapacitásait, amelyeket az elmúlt évtizedekben sikerült a legnagyobb részben külföldre szervezni. Az Electronic Resurgence Initiative (ERI) néven hivatkozott program alapját az a felvetés adta, hogy a mikroelektronikai szegmens kiemelkedő fontosságú a védelmi rendszerek szempontjából is, a külföldi beszállítóktól való függőség pedig egyre jelentősebb nemzetbiztonsági kockázattá válik.

A Reuters pénteki riportja most arról számolt be, hogy a minisztérium nemsokára a gyakorlatban is elkezdi összeállítani azokat a konkrét javaslatokat, amelyekkel megerősítené a hazai gyártókapacitást. A piaci dinamika megváltoztatására olyan kezdeményezésekkel ösztönöznék a csipekkel kapcsolatos szellemi tulajdon és a csúcstechnológiával működő, szerződéses (foundry) félvezetőgyártók fejlődését, a támogatások mellett összehangolva az üzleti és az állami szektorból érkező megrendeléseket. Ennek érdekében egy Rapid Assured Microelectronics Prototypes – Commercial (RAMP-C) nevű programot is beindítanak, kiegészítve a hazai csipgyártó tevékenység ösztönzésére szolgáló, már futó kormányzati projekteket.

Ahogy a hírügynökség is felidézi, az olyan meghatározó amerikai félvezetőipari szereplők, mint az Apple, a Qualcomm vagy az Nvidia, mind külső partnerekre hagyatkoznak, és a TSMC-vel, a Samsunggal vagy más beszállítókkal gyártatják a termékeikhez szükséges csipeket, mint ahogy a legtöbb ilyen foundry gyártó is tajvani vagy dél-koreai illetőségű. Bár az Intel például az Egyesült Államokban is üzemeltet saját gyárakat, azok leginkább a cég saját áruját állítják elő, és nem folytatnak bérgyártó tevékenységet mások megbízásából. Mindez azt jelenti, hogy az USA-ban ma gyakorlatilag nem lehet üzletileg is életképes módon gyártatni csúcstechnológiás integrált áramköröket és mindazokat a kereskedelmi forgalomban elérhető késztermékeket, amelyekre szükség van a kritikus jelentőségű védelmi rendszerekben.

A járvány is megmutatta, hogy nem lehet mindent kiszervezni

Októberben éppen az Intel egyik Arizona államban működő gyára nyert el egy hadügyminisztériumi megbízást, amelynek célja az lenne, hogy elősegítse a hadsereg számára tervezett hi-tech csipek fejlesztésének a felgyorsítását. Ezzel párhuzamosan a TSMC is 12 milliárd dolláros beruházással létesítene új csipgyártó üzemet Arizonában, amihez a múlt hónapban szerezte meg a helyi kormányzattól a szükséges engedélyeket. Mindez azonban csepp a tengerben, ha figyelembe vesszük, hogy a mikroelektronika területén elképesztő kiterjedésű amerikai szellemi tulajdon a gyártást tekintve már közel háromnegyed részben külföldön hasznosul, és a hivatalos statisztikák szerint az összes kapcsolódó termék 95 százalékát ugyancsak külföldön tesztelik vagy csomagolják.

A világjárvány ehhez képest nagyon hamar világossá tette, hogy vannak olyan iparágak (legyen szó a gyógyszeriparról vagy a mikroelektronikáról), amelyeknek hazai jelenléte kulcsfontosságú egy Amerikához hasonló nagyhatalom számára, de ugyanez érvényes az olyan gazdasági-politikai blokkokra is, mint az Európai Unió, ahol az utóbbi időben ugyanerre a felismerésre csodálkoznak rá. Az elektronikai ipar részben vagy egészben történő hazaköltöztetése 15-20 évvel ezelőtt még nem lett volna üzletileg is életszerűnek nevezhető koncepció, köszönhetően elsősorban a munkaerő-költségek óriási különbségének, de az automatizálás ezen a területen is új lehetőségeket nyitott meg.

Mindeközben a Reuters egy másik érteülése szerint az Egyesült Államok újabb kínai technológiai társaságok feketelistázására készül, amit a kommentárok a Trump-adminisztráció egyik utolsó, látványos megmozdulásának tartanak néhány héttel a következő amerikai elnök hivatalba lépése előtt. A hírügynökség szerint az eddigi tiltólistához adott nyolcvan, legnagyobb részt kínai vállalat között lenne a a Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) is, illetve többen a vele kapcsolatban álló cégek közül. Az SMIC jelenleg a legnagyobb kínai csipgyártónak számít, ami elmarad ugyan a globáis piacvezető TSMC mögött, de nagyszabású fejlesztéseket folytat annak érdekében, hogy a tajvaniakkal is versenyképes gyártástechnológiát és kapacitásokat építsen fel.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.