Alig egy hónapja lépett életbe a digitális piacok működését szigorúan szabályzó DMA, és már látszik a hatása. A kisebb böngészőfejlesztők komoly forgalomnövekedésről számoltak be.

A korlátozott időtáv és a nem teljesen egységes bevezetés ellenére is jelentős érdeklődés támadt Európában a kisebb piaci részesedéssel rendelkező böngészők iránt azt követően, hogy március 7-én immár teljes szigorával életbe lépett az Európai Unió digitális piacokat szabályozó keretrendszere, a Digital Markets Act (DMA).

A technológiai óriások túlhatalmát és önkényes üzleti működését korlátozó rendelkezések egyik fő célja, hogy a felhasználók minél több területen élvezhessék a választás szabadságát. Ez a mobiltelefonok esetében például abban mutatkozik meg, hogy egy új készülék beállításakor a rendszer számos alternatívát ajánl fel a preferált kereső, böngésző vagy virtuális asszisztens tekintetében.

Lendületet kaptak

A Reuters beszámolója a böngészők kapcsán megállapítja, hogy alig telt el néhány hét, de több kisebb részesedéssel rendelkező megoldás is érzékelhetően erőre kapott. A biztonságos működésre fókuszáló Aloha esetében 250 százalékkal nőtt az EU-s felhasználók száma március folyamán. A ciprusi fejlesztő cég hírügynökségnek nyilatkozó vezetője szerint korábban ez a térség csak a negyedik helyen volt náluk, de máris a második legfontosabb piaccá nőtte ki magát. A reklámelhelyezés helyett az előfizetős modellre építő Aloha egyébként havi szinten 10 millió felhasználóval rendelkezik. 

Hasonlóan pozitív fejleményekről számolt be a norvég Vivaldi, a német Ecosia és az amerikai Brave, de ugyancsak nőtt az aktivitás az "óriás törpéknél". Utóbbiakhoz tartozik a nagyjából 100 milliós táborral büszkélkedő amerikai DuckDuckGo, valamint a norvég Opera. A több mint 300 millió felhasználót kiszolgáló Opera alelnöke azonban azt is megemlítette, hogy bár rekordszámú forgalmat regisztráltak az EU-ban, a választási képernyők implementálása korántsem teljes, azaz a további növekedés sem elképzelhetetlen.

Ahol tudnak, lassítanak

Ezt a növekedést azonban a szabályozás célkeresztjébe állítütt úgynevezett digitális kapuőrök természetesen minden lehetséges módon igyekeznek megakadályozni, de minimum lassítani. Az iOS-en eddig korlátlan hatalommal rendelkező Apple például híres volt arról, mennyire vigyáz rá, hogy ökoszisztémája zárt maradjon, hogy a falakon belüli játékszabályokat kizárólag ő határozza meg. Mindezt a DMA láthatóan képes volt megtörni. A világ egyik legértékesebb technológiai vállalata fogcsikorogatva ugyan, de egyre több területen kénytelen engedni, és úgy táncolni, ahogy a brüsszeli bürokraták fütyülnek.

A folyamat azonban leginkább iszapbirkózásra hasonlít, ahol az előnybe hozott kisebb cégeknek minden négyzetcentiméterért meg kell küzdeni, mondjuk úgy, hogy az uniós hatóságoknál panaszolják be a nagyokat, hogy azok nem tesznek eleget a paragrafusokban foglaltakkal.

Persze a felügyeleti jogkörrel rendelkező Európai Bizottságot sem kell félteni, a testület ezektől a jelzésektől függetlenül is nagyon aktívnak mutatkozik mostanában: sűrűn szórt figyelmeztetésekkel, vizsgálatok indításával, tekintélyes bírságok kiszabásával kényszerítik együttműködésre a korábban erre kevés hajlandóságot mutató technológiai mamutokat.

Konzumer tech

Mégsem annyira önálló a Sora videógenerátor, mint ahogy azt gondolnánk

Az egyik népszerű Sora-klip kapcsán újra kiderült, hogy a mesterséges intelligencia sosem annyira penge, mint ahogy azt a fejlesztők el akarják hitetni a közönséggel.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.