Egy évtizeddel ezelőtt nem jött be a számítógépesíthető telefon koncepciója, de a technológiai fejlődésnek köszönhetően most jobb esélyekkel indul a második próbálkozás.

A Motorola és az innováció, a határok feszegetése mindig is jó barátságban volt egymással. Az Egyesült Államokban még 1928-ban alapított vállalat készítette el például 1971-ben az első működő mobiltelefont. Később viszont (a Nokiához hasonlóan) kicsit lassan kapcsolt a gyártó az okostelefonok bejövetelekor.

Ezt a problémát aztán olyan különleges megoldásokkal próbálták kezelni, mint a 2011-ben megjelent Atrix 4G. A kor technológiai szintjéhez képest nagyon erős mobilt egy dokkoló egységen keresztül lehetett egy nem túl erős notebookhoz csatlakoztatni, és annak képernyőjén használni a telefon eszköztárát. Bár a megoldás sok elismerést bezsebelt különböző szakmai fórumokon, az eladások nem igazolták vissza az ötlet üzleti életképességét.

A Motorola, pontosabban az egykori vállalatból leválasztott Mobility részleg az azóta eltelt évtized alatt megfordult a Google-nél, hogy aztán alig két év múlva a Lenovóhoz kerüljön. A japán gyártó leányvállalataként működő Motorola azonban továbbra is aktív, és időről időre hallat magáról. 

Próbáljuk meg újra

A héten debütált például a Ready For elnevezésű platform, amely első körben az Egyesült Államokban lesz használható az Edge Plus készülékek tulajdonosainak. Utóbbi modell tavaly jelent meg és a Motorola portfóliójának legkomolyabb tagjának tekinthető. A zászlóshajóként funkcionáló mobil és a Ready For együttesével valami hasonló élményt lehet majd elérni, mint amit anno az Atrix 4G-vel álmodtak meg a mérnökök.

A telefont ugyanis egy külső kijelzőhöz, vagy szinte bármilyen televízióhoz csatlakoztatva úgy használhatjuk, mintha csak egy hagyományos számítógépet kezelnénk. A teljes kényelem érdekében bluetooth-os billentyűzetet, vagy éppen játékok irányítására alkalmas vezérlőt is hozzácsaphatunk a mobil arzenáljához. 

A platformról szóló hivatalos bejelentés szerint mindezt rendkívül könnyen lehet majd a gyakorlatban használni, mivel semmiféle egyéb szoftver, app nem szükséges a működtetéshez. A csatlakoztatott perifériákat a telefon automatikusan felismeri és saját vezérlőpultján kiválasztható, hogy mit és hol szeretne látni a tulajdonos.

Ráadásul attól, hogy valami átkerül a mobilról egy nagyobb készülékre, a telefont még a multitasknak köszönhetően ugyanúgy lehet külön használni, például videocsetre vagy bármilyen egyéb funkcióra.

A teljes kényelem és a rendezett munkakörnyezet megteremtése érdekében áprilisban érkezik egy speciális támaszték is az Edge Plushoz, amellyel vízszintes és függőleges pozícióban egyaránt rögzíthető lesz a mobil.

Hol tart már a tudomány?!

Ami tíz éve még egy korát megelőző álom volt, az ma már teljességgel működőképes modell lehet. Ezt nem csak az teszi lehetővé, hogy a telefonok képességei a sokszorosára javultak, de például a stabil és nagy sebességű otthoni internet-elérések elterjedése is, az 5G megjelenéséről már nem is beszélve. Nem véletlen, hogy ezen a területen már nem is tekinthető úttörőnek a Motorola, hiszen a Samsung DeX platformja szintén ezen a vonalon igyekszik kitágítani telefonhasználati szokásainkat.

Konzumer tech

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.