Jövőre sem állnak le a kormányzati IT-beruházások. A Gartner előrejelzése szerint a szektor 2023-ban globálisan közel 600 milliárd dollárt költ IT-ra (hogy pontosak legyünk, mint a kutatócég: 588,9 milliárdot), ami 6,8 százalékkal több az idénre várható összkiadásoknál. A növekedést elsősorban a modernizálási kényszer, valamint a kritikus szolgáltatásokhoz való hozzáférés javításának szándéka hajtja.
A Gartner elemzési igazgatója, Daniel Snyder erre egyszerű magyarázatot talált. A választópolgárok ugyanolyan interakciókat és élményt várnak el a közszolgáltatások használatakor, mint amilyenekkel a magánszektor szolgáltatásainál találkoznak. A kormányzatok egyfajta "teljes élmény" (TX, total experience) keretrendszer kialakítására törekszenek, amely segít az állami szerveknek, az ott dolgozó alkalmazottaknak, hogy rugalmasan kezelhessék az állampolgári interakciókat.
Egy koherens TX-stratégia a digitális készségek, a digitális írástudás általános szintjét is javítja azáltal, hogy modern eszközöket vet be a kormányzati feladatok súrlódásmentesebbé tételére.
Jövőre nem eszközöket vesznek
Részben ezzel a stratégiával, részben a pandémia alatti költések szerkezetével magyarázható, hogy a beruházásoknál jövőre háttérbe szorulnak az eszközbeszerzések (pl. végfelhasználói és irodai hardverek). Azokat ugyanis a pandémia alatt-miatt nagy mennyiségben szerezték be a kormányok, és igyekeznek is meghosszabbítani az akkor beszerzett eszközök hasznos élettartamát. Itt a Gartner enyhe, 0,4 százalékos csökkenést vár, de még az adatközponti rendszereknél is mindössze 0,5 százalékos pluszt jósol. Ezzel szemben szoftverekre 12,5 százalékkal, IT-szolgáltatásokra pedig 7,9 százalékkal költenek többet a kormányok és önkormányzatok, mint idén.
A Gartner legutóbbi CIO and Technology Executive Survey kutatása szerint az állami-kormányzati szervezetek informatikai vezetői három területet jelöltek meg, amely jövőre prioritást kap a tevékenységükben: a digitális transzformáció, az adatok hatékony kiaknázása és a technológiai modernizáció. Értelemszerűen a beszerzések is ezekhez a prioritásokhoz igazodnak majd, véli a Gartner vezető elemzője, Apeksha Kaushik: a kormányok többet fognak költeni alkalmazásmodernizációra, felhőplatformokra, integrációs technológiákra (pl. mesterséges intelligencia/gépi tanulás), üzleti/adatelemző eszközökre, és persze ezekkel párhuzamosan kiberbiztonságra is (például a felhő miatt kiemelt terület lesz a hálózatbiztonság).
Az elemző arra is felhívja a figyelmet, hogy egy kormányzati területen dolgozó informatikai vezetőnek komolyan nehezíti a helyzetét a stakeholderek nagy száma és eltérő céljai. Ezt csak megfelelő háttértámogatással lehet kezelni, sugalmazta diplomatikusan Apeksha Kaushik.
Ha hihetünk a DMÜ vezérigazgatójának, a Gartner által jósolt növekedésből Magyarország is kiveszi a részét. Guller Zoltán, akit tavasszal neveztek ki a Digitális Magyarország Ügynökség élére, pár hónapja még csak szóban beszélt az év végig papíron is elkészülő programjáról, amelynek középpontjában az adatalapú kormányzati döntéshozatalt és a digitális állampolgársághoz szükséges szolgáltatásokat teljes körű kiépítése áll. Guller, aki az MTÜ vezetőjeként végigvitte az NTAK, azaz a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ felállítását, legutóbb az IVSZ-tagoknak fogadkozott: a december végéig elkészülő programot a DMÜ az azt követő három évben meg is valósítja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak