Magyarország digitalizációja érdekében folytatott "konstruktív egyeztetést" december 7-én az IVSZ elnöksége szokásos év végi vacsoráján a szeptemberben megalakult DMÜ vezérigazgatójával, melyről közlemény is született. "A szakmai beszélgetésen Guller Zoltán hangsúlyozta, hogy a DMÜ egy piaci logika szerint működő szervezet, amely ellátja a digitalizációs terület irányításával kapcsolatos feladatok jelentős részét. A vezérigazgató nem hagyott kétséget afelől, hogy a december végéig elkészülő programot a DMÜ az azt követő három évben meg is valósítja" – olvasható az IVSZ közleményében.
"Az este során számos, az IVSZ és a szervezet tagsága számára kulcsfontosságú kérdésről is szó esett, így a kormány év végére elkészülő, új nemzeti digitális stratégiájáró, a Nemzeti Digitális Állampolgárság Programról is, amelynek központi eleme a digitális állampolgárság megteremtése lesz (a program elindításáról a Bitport is beszámolt). Guller Zoltán megerősítette, hogy a kormány elkötelezett a digitális szolgáltatások elterjesztése mellett, amelyet a "mobile first" szemlélettel kívánnak elérni.
A DMÜ fontos célja az is, hogy lehetővé tegye, hogy a kormányzati munka adatvezérelt legyen a közeljövőben. Ennek számos előfeltétele van: az egyik ilyen kulcsterület az IVSZ által is prioritásként kezelt adatbiztonság. Guller Zoltán úgy fogalmazott, hogy ehhez vizsgálják egy Magyarországra telepített, regionális felhőszolgáltatás megvalósíthatóságát." A vezérigazgató ebben is és a lakosság számára nyújtott digitális szolgáltatások fejlesztésében is számít a piaci szereplők aktivitására.
"Az IVSZ elnöksége legfontosabb keretfeltételként a megfelelő számú és tudású munkaerőt nevezte meg. Minden digitális megoldás – kormányzati vagy üzleti – megvalósításához és hatékony használatához szükség van a digitális szakemberek tömegére, az egyes szakmákban megjelenő digitális készségekre és a digitális kompetenciák társadalmilag széles rétegben való meglétére is. Ehhez komplex programokra lenne szükség az oktatás területén, bővíteni szükséges az IT- és digitális szakemberképzést, valamint lépéseket kell tenni a foglalkoztatás elősegítése érdekében." A beszámoló szerint a DMÜ vezetője egyetértett a téma fontosságával, és jelezte, hogy ők is prioritásként kezelik a digitális munkaerő megtartását, és az IVSZ ezzel kapcsolatos javaslatait is szívesen meghallgatják.
"A jó hangulatú egyeztetés végén mindkét fél megerősítette abbéli szándékát, hogy az egyeztetéseket rendszeressé teszik, illetve nyitottak egy stratégiai együttműködés lehetőségére a DMÜ és az IVSZ között" – zárul az iparági lobbiszervezet közleménye.
Maradtak kérdőjelek
Arról sajnos a közlemény nem ad bővebb információt, hogy a DMÜ vezérigazgatója pontosan mit ért piaci logika szerinti működés alatt. Ahogy arról sem, hogy egy olyan országban hogyan valósítható meg a közszolgáltatásokban a mobile first szemlélet, ahol a regisztrált álláskeresők harmada írni-olvasi sem tud, a foglalkoztatottak egyharmada, illetve az álláskeresők kétharmada egyáltalán nem tud számítógépet használni, vagy nagyon rosszul használja a digitális eszközöket (további részletek a Qubiton vagy még bővebben a Széchenyi 2020 programból finanszírozott Problémaspecifikus jelentés a PIAAC eredményeiből a foglalkoztatottság témakörén belül című tanulmányban [PDF].)
Címlapfotó: Vinnai Balázs IVSZ-elnök (b) és Guller Zoltán, a DMÜ vezérigazgatója. (Forrás: IVSZ)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak