A 2017-ben alapított Scytale startupot vették meg, melynek megoldásaival az automatizált folyamatok biztonságát javítanák hibrid környezetben.

Felvásárolta a HPE a nyílt forráskódú Secure Production Identity Framework for Everyone (SPIFFE) protokollra fejlesztő Scytale.io nevű startupot (a cég egy ókori tiktkosító eszközről kapta a nevét). A tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra. A 2017-ben felhős fejlesztőmérnökök által alapított cég olyan szabványosított, méretezhető szolgáltatáshitelesítési platformot fejleszt elosztott rendszerekhez, amely növeli a felhő, konténermegoldások és az on-premise rendszerek összekapcsolásánál a biztonságot. Az alapítók jól ismerhették a problémát, hiszen mindannyian felhős cégektől érkeztek (AWS, Google, Okta, Spunk, stb.).

Automatizált folyamatoknál nagy segítség

A vállalatok egyre inkább hibrid IT-környezetben dolgoznak, egyszerre veszik igénybe több felhőszolgáltató szolgáltatásait, amiket összekapcsolnak különféle konténeres megoldásokkal és helyi rendszereikkel is. A sokszor automatizált folyamatok során szükség van arra, hogy az egymáshoz API-kkal kapcsolódó szolgáltatások kölcsönösen hitelesítsék egymást. A köztük lezajló automatizált tranzakciók során ugyanis ezzel ellenőrizhető, hogy például két alkalmazás között megosztható-e egy adat.

Ezekhez jellemzően platformspecifikus azonosító szolgáltatásokat használnak, ami igencsak megnehezíti a folyamatok automatizálását. A startup ezzel szemben platformfüggetlen, titkosítást is biztosító szolgáltatáshitelesítő rendszert kínál a vállalatok biztonsági szakembereinek és infrastruktúra-tervezőinek.

Ráadásul megoldása nyílt szabványra, a SPIFFE-re épül. A legnagyobb felhős cégek – köztük a Facebook, a Google és a Netflix azért hozta létre a Cloud Native Computing Foundationt (CNCF), illetve fogott bele a szabvány kidolgozásába, hogy általános megoldást találjanak a szoftverrendszerek biztonságos azonosításához dinamikus és heterogén környezetekben.

Egy olyan környezetben ugyanis, ahol mikroszolgáltatásokat, a konténertechnológiát, cloudot stb. is használnak egyszerre és egymással összekapcsolva, nagyon megnehezítik az üzemeltetést a hagyományos biztonsági módszerek. Például szinte lehetetlen ilyen környezetben átfogóan használni olyan hálózati házirendeket, amelyek csak bizonyos IP-címek közötti forgalmat engedélyeznek.

A startup, amely szintén tagja a Linux Alapítvány égisze alatt működő CNCF-nek, az elsők között startolt rá erre a lehetőségre. Szolgáltatásazonosító platformját, amely valós időben képes a szolgáltatások, alkalmazások kölcsönös azonosítására, az alapítvány szellemében nyílt forráskódú alapon fejleszti.

Illeszkedik a HPE hibrid felhős koncepciójába

Mint azt a HPE egyik felhős vezetője, Dave Husak írja hivatalos blogbejegyzésében, a szolgáltatás jól illeszkedik a HPE felhős hibrid stratégiájába, mert átfogó megoldást ad az edge computing elemektől a felhőig a különböző infrastruktúra-elemek biztonságos integrációjára. Husak a nyílt forráskóddal kapcsolatban azt írta, hogy nem kívánnak módosítani a Scytale ez irányú stratégiáján, és bekapcsolódnak a CNFC-ben folyó  munkába is.

A HPE már a nagy szétválási akciója előtt letette a voksát a hibrid felhős modell mellett, ami azóta legfeljebb árnyalatiban változott, például kiegészült az edge computinggal, amely az Aruba Networks 2015-ös felvásárlásával került a portfólióba. A vállalat a felvásárlásokban is tartja magát az évtized elején meghirdetett stratégiához: az elmúlt évek beszerzéseinek többségével a hibrid IT-megoldásaikat erősítették.

Cloud & big data

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.