Augusztustól kizárólag Android App Bundle formátumban lehet új alkalmazást feltölteni a Play Store-ba.

Alaposan átszabhatja az androidos ökoszisztémát a Google augusztus elsején életbe lépő módosítása. Onnantól kizárólag Android App Bundle (AAB) formátumban lehet feltölteni az új appokat a Play Store-ba. A három éve bemutatott formátum használata egyelőre csak az új alkalmazásoknál kötelező, a régieknél egyelőre maradhat az APK (a frissítéseknél is), de az APK-s appokhoz fejlesztett kiegészítők esetében már eszközöltek változtatásokat.

Mint a Google hivatalos blogbejegyzése írja, az AAB-nek már jelenleg is komoly a támogatottsága: több mint egymillió alkalmazást már ebben a formátumban töltöttek fel a fejlesztők, és köztük van a például az 1000 legnépszerűbb alkalmazás (a posztban többek között az Adobe-t, a Duolingót, a Gameloftot, a Netflixet és a Twittert említik).

Biztonságosabb, gyorsabb... és a profit

A Google elsősorban azzal érvel az új formátum mellett, hogy az gyorsabb, rugalmasabb szállítást és biztonságosabb alkalmazásokat eredményez. A gyorsaság oka mindenekelőtt az, hogy az AAB formátummal az appok tárigénye átlagosan 15 százalékkal csökkenthető az APK formátummal csomagolt változathoz képest. Az új formátum ugyanis lehetőséget ad a rugalmas, eszközfüggő, illetve on-demand szállításra. Az új szállítási modellel minden készülékkonfigurációhoz dedikált, arra optimalizált állományokat lehet létrehozni, így letöltéskor csak az adott eszközön szükséges elemek töltődnek le. A Play Feature Delivery révén a funkciómodulok szállítása ütemezhető és eszközspecifikusan hangolható.

A biztonságot erősíti a Play App Signing funkció, amely nagyobb védelmet nyújt az alkalmazás-aláíró kulcsoknak, és azt is lehetővé teszi, hogy a fejlesztők frissítsenek egy erősebb titkosítást használó kulcsra. Az új formátum a fizetős appok fejlesztőinek állítólag abban is nagyobb védelmet ad, hogy sokkal nehezebb lesz az alkalmazások "ingyenesítése".

A váltás egyébként a Google szerint nem jelent komolyabb nehézséget. De amíg párhuzamosan fut a két formátum, például a kiegészítők esetében figyelni kell arra, hogy azoknál is már az új formátumot kell majd alkalmazni.

De mivel a kisebb csomag gyorsabban töltődik le és kevesebb helyet foglal, a Google szerint ez növeli a felhasználók letöltési hajlandóságát, és csökkenti a törlések gyakoriságát is. Ez pedig végső soron a fejlesztőknek jó, mert több pénzt kereshetnek.

És vannak a hátulütők

Mint a The Verge megjegyzi, a módosítás bejelentése nem sokkal a Microsoft Windows 11 bemutatása után érkezett. Mint a Bitport is megírta, az új operációs rendszer egyik nagy újítása, hogy natív windosos alkalmazásként futtat androidos appokat az Amazon Appstore-on keresztül.

A Google módosítása azonban erőteljesen csökkenti ennek a súlyát. Az AAB formátumot ugyanis kizárólag a Play Store használja. A Google bejegyzésének FAQ részében ugyan hangsúlyozzák, hogy a fejlesztők továbbra is használhatják más terjesztési csatornákon az APK-t, és az enterprise menedzselt Play Store is fogadja a régi formátumot. Mindezzel együtt valószínűleg csökken a Windowson is használható appok kínálata.

Mobilitás

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.