Megtört az utóbbi hetekben, napokban rá nehezedő nyomástól a Spotify, és tegnap konkrét lépéseket jelentett be, amelyekkel a hallgatók pandémiával kapcsolatos félretájékoztatása ellen igyekszenek fellépni. A vasárnap megjelent blogbejegyzést a svéd cég vezérigazgatója, Daniel Ek jegyzi.
Az intézkedések egyik legfontosabb eleme, hogy mostantól minden olyan podcastepizódnál, amely a koronavírusról szól, megjelentetnek egy külön figyelmeztetést. Utóbbi a Spotify dedikált COVID-19 oldalára vezet majd, ahol megbízható forrásoknak minősített szakértői anyagokhoz, adatokhoz és információhoz juthatnak könnyedén a téma iránt érdeklődk. A világszinten bevezetett változás a cég rendszerében napokon belül élesedni fog.
Ezzel párhuzamosan a Spotify nyilvánosságra hozta a tartalmak előállítóira vonatkozó szabályzatát is, amely igyekszik pontos kereteket adni annak, mit lehet és mit tilos tenni, terjeszteni a podcastok gazdáinak. A dokumentumban foglaltak nyomatékosítására a cég folyamatosan kísérletezni fog különböző figyelemfelkeltő megoldásokkal a tartalomgyártáshoz használt felületeken. Ezek célja az, hogy a készítők, kiadók mindegyike tisztában legyen azzal, milyen felelősséggel tartoznak az általuk terjesztett anyagok tekintetében.
A cégvezér bejegyzése zárásként igyekszik felelős vállalatként beállítani a Spotify-t, amely az elmúlt években rengeteget tett a COVID-19 jelentett problémahalmaz enyhítéséért. Elismerve ugyanakkor azt, hogy döntéseik nem minden esetben voltak ideálisak.
Túl nagy lett a nyomás
A zenei streaming- és podcastszolgáltatót idén egyre több tudós, zenész és közéleti szereplő kezdte kritizálni amiatt, hogy túlságosan elnéző a rendszerén sugárzott valótlan, vagy megtévesztő tartalmakkal. Januárban több mint 250 egészségügyi szakember (kutatók, tudósok, orvosok és nővérek) intézett közös levelet a svéd vállalathoz, amelyben arra kérték a szolgáltatót, hogy figyelmeztesse a hallgatókat a koronavírushoz kötődő félretájékoztatás veszélyeire.
Ennél lényegesen "nagyobbat szólt" Neil Young ultimátuma. A 76 éves énekes-dalszerző közölte, hogy zenéivel nem kíván ugyanazon a platformon osztozni, ahol olyan oltásellenes tartalmak találhatók, mint amilyet Joe Rogan podcastja rendszeresen terjeszt. A Spotify a kérdésben a vitatható adásaival bizonyos hallgatói körökben szupernépszerűvé vált Rogan mellé állt, és közölte, hogy nagy sajnálattal, de akkor eltávolítja platformjáról Young zenéit. Erre még erősebb reakció érkezett a kollégával szolidaritást vállaló zenész társadalomból, és pillanatokon belül több előadó jelezte, hogy mennyire nem ért egyet a szolgáltató döntésével.
Szintén nem a Spotify helyzetét erősítette, hogy a témában Harry herceg és felesége, Meghan Markle is megszólalt. A pár ugyancsak aggodalmának adott hangot a platformon szabadon terjeszthető dezinformációk miatt. Múlt szombaton pedig a 2010-ben tartott TED-előadásával tudományos celebritássá váló Brené Brown jelentette be, hogy egyelőre nem készít új podcastot. (A szociálpszichológusnak két különböző, exkluzív műsora is fut a Spotify-on: az Unlocking Us és a Dare to Lead.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak