Anno a nemzetközi majd a hazai sajtót is keresztbe-kasul bejárta a hír, hogy akár otthon is nyomtatható már kézifegyver. A megoldás amellett, hogy rendkívül veszélyes, társadalmi hasznosság szempontjából sem tekinthető különösebben szerencsés iránynak. Szerencsére a háromdimenziós nyomtatás technológiájának utóbbi időben tapasztalt lendületes fejlesztése más kutatókat értelmes felhasználási területekre terel.
Mese a nyomtatóból
Coloradói egyetemi kutatók és egy látássérülteket támogató szervezet közösen dolgozik azon a projekten, amelynek célja, hogy a hagyományos mesekönyvek oldalait számítógépes algoritmusok használatával háromdimenziós nyomatokká konvertálják. Bár a folyamat még messze nem ért a végéhez, de a cél az, hogy a szülök otthon, önállóan is képesek legyenek elkészíteni vak vagy komoly látásproblémával rendelkező gyermekük számára kedvenc mesekönyvük "dombornyomott" változatát.
Az eredeti és a 3D-s változat
A megoldás azért lenne komoly segítség az érintett gyerekeknek, mert sokuk 6 éves kora előtt nem kezdi tanulni a Braille-írást. A háromdimenziós meselapokkal viszont már egészen kicsi korban is aktívan tudnák követni a számukra felolvasott meséket. Ez a kutatók szerint segítheti őket a világról alkotott képük fejlesztésében, gazdagításában.
Lassan tömegtermék lesz
Az otthoni felhasználásra alkalmas, egyszerűbb 3D nyomtatók ára egyre lejjebb megy, a fejlesztők napról napra gyorsabb, megbízhatóbb és különlegesebb gépekkel állnak elő. Az egyik friss próbálkozás már mindössze 100 kanadai dollárért ígért működőképes modellt a Kickstarteren. Igaz, a projekt a tavaszi határidőre nem készült el, de várhatóan pár hónap múlva postázzák a szuperolcsó készüléket.
Ráadásul a valóban komoly teljesítményre képes, ipari felhasználású 3D-s printereknél használt úgynevezett szelektív lézer szinterezés (Selective Laser Sintering – SLS) technikát védő szabadalmak jogai idén februárban lejártak. Szakértők szerint mindez azt jelentheti, hogy az ipari formatervezéstől, a szerszám- és prototípusgyártáson át a kisszériás termékek előállításáig bezárólag számos munkafolyamat válhat gyorsabbá, olcsóbbá. A várható áresés és a technológia további fejlődése a most bemutatott coloradói projekt tökéletesítését és gyakorlati elterjedését is nagyban segítheti.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak