Nem csillapodik a 3D nyomtatók körüli felhajtás, a fejlesztők napról napra gyorsabb, megbízhatóbb és különlegesebb gépekkel állnak elő. A legújabb és egyben mindössze 100 kanadai dollárba (kb. 21 ezer Ft) kerülő modell feltalálója a Kickstarteren gyűjt pénzt a Peachy Printer tökéletesítésére, amivel kapcsolatban Rylan Grayson azt állítja, hogy egy teljesen új módját találta meg a 3 dimenziós tárgyak nyomtatásának.
Más, mint a többi
A megszokott, „hagyományos” eljárásokra alapuló printerek azért drágák, mert a nyomtatandó tárgy mozgatását, kezelését minden esetben egy bonyolult, sok alkatrészből álló mechanika végzi, de a 3D adatok átviteléhez is drága eszközökre van szükség. A Peachy Printer esetében egy lézersugár végzi el a faladatot úgy, hogy az elkészítendő tárgy koordinátáit figyelembe véve gyantából alakítja ki a formát.
Önmagában már ez is újításnak számít, az pedig még inkább, hogy a tervezőszoftverben lemodellezett 3D forma leprogramozásához Grayson egy külön alkalmazást írt, ami a koordinátákat hanghullámokba fordítja át, így azok átviteléhez mindössze egy hangkártyára és a számítógép jack csatlakozójára van szükség. A hullámokat a nyomtatóban egy mágneses alapon működő tükörrendszer fogadja, ezek irányítják a megfelelő irányba a lézert, a hangerővel emelésével és csökkentésével pedig további finomhangolások végezhetők el.
Szkennernek is jó
Ahogy a nyomtató megkapja az adatokat, úgy egy szeleppel ellátott csőrendszer, illetve az abba csöpögő sós víz vezérli a gyantát. A víz az alsó részen elhelyezett tartályban gyűlik, ami így pontosan a tárgy formálódásával összhangban emeli meg a gyanta szintjét. A cseppek két elektromos szenzoron esnek át, ezt a szoftver érzékeli, és ez alapján képes megmondani azt, hogy milyen magasságban legyen az alapanyag. A Peachy Printer ezen kívül 3D szkennerként is bevethető: a nyomtató a kamera (mobil, webkamera vagy akár DSLR) képét is szintén lézer segítségével képes beolvasni, ami alapján indulhat a nyomtatás.
A nyomtató jelenlegi állapotában minimum 0,2 mm-es falvastagságú tárgyakat készít, a sebesség a tárgy bonyolultságától függ: a videóban is látható kocka elkészítéséhez például 20 percre volt szükség. A projekt a Kickstarteren támogatható, hiszen Grayson elmondása szerint még rengeteg finomításra van szükség, ennek ellenére a termék már most működőképes.
A gyűjtés jól halad, mivel 27 nap van még hátra a kampányból, de az 50 ezer kanadai dolláros célösszeget már jócskán meghaladták: 175 ezer dolláron áll a számláló. A 100 dolláros készlet egy óra alatt, különösebb előképzettség és szaktudás nélkül alatt megépíthető, de a tartályokat és a csövet a vásárlónak kell beszereznie.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak