Hiába a sorozatos botrányok, balhék, hatósági vizsgálatok; a közösségi óriás befektetőinek leginkább egy dolog a fontos: a pénz. És ebből az első negyedévben is várakozáson felüli mennyiséget termelt a Facebook.

Valósággal felrobbantotta a cég részvényárfolyamát a Facebook első negyedéves üzleti jelentése. Úgy tűnik, nincs az a súlyos adatkezelési incidens, vagy kétes aktivitás, amely meg tudná rengetni, vagy akár csak lassítaná Mark Zuckerberg birodalmának gőzhengerszerű terjeszkedését.

Minden rakott szekérre fér még

A Facebook esetében a pénzügyi mutatóknál is fontosabb a felhasználói tábor méretének alakulása. Ugyan hazai pályán, azaz az USA-ban gyakorlatilag másfél éve befagyott a létszám, a világ többi táján még mindig akad besorozható friss állomány. A naponta aktív felhasználók száma éves összevetésben közel 8 százalékkal tudott nőni. Ez különösen annak fényében komoly teljesítmény, hogy a közösségi hálózat mára már tényleg mindenhová befészkelte magát, és a legtöbb fejlett régióban alig akad már potenciálisan megnyerhető új ember. A havonta aktívak csoportja még jobban, 11,5 százalékkal bővült egy év alatt, és már karcolja a 2,4 milliárdos létszámot.

 

Naponta aktív Facebook-felhasználók táborának alakulása régiónként (forrás: Facebook)

 

Ami a pénzt illeti, ott még kedvezőbben alakult a helyzet. A negyedéves bevétel megközelítette a 15,1 milliárd dollárt, ez pedig 26 százalékkal több, mint a tavalyi hasonló időszakban elért eredmény. Hogy a dolog még kedvezőbb legyen, az előzetes elemzői várakozások "csak" 15 milliárdra számítottak ezen a soron, azaz a cég túltejesítette a piaci várakozásokat. 

A profitabilitás viszont megszenvedte a korábbi évek zűrös ügyeit. Egyrészt a nem kívánt tartalmak szűrésére bevetett eszközök és extra munkaerő megemelte a költségoldalt, másrészt a cég a negyedévre már bekönyvelt egy 3 milliárd dolláros büntetési tételt, ami a Cambridge Analytica-botrány miatt a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission – FTC) által indított vizsgálat lezárásának lehet az ára. Már ha egyáltalán ennyivel megússza a Facebook.

Ha ezt a hatalmas egyszeri tételt nem vizsgáljuk, akkor a nettó nyereség sem alakult rosszul. A megtisztított egy részvényre jutó profit 1,89 dollár jön ki, ami 20 centtel haladja meg a 2018-as szintet, és nem mellesleg magasan veri az előzetes elemzői konszenzus 1,63 dolláros várakozását.

Mellényzsebből kifizetik

A fenti adatokat látva még az sem fogja nagyon megrengetni a céget, ha az FTC-vel tető alá hozandó megállapodás végül a most félretett összegnél akár lényegesen nagyobb is lesz. Úgy hírlik, a büntetés elérheti akár az 5 milliárd dollárt is. Utóbbival egyébként a Facebook egy kétes értékű rekordot állítana fel, hiszen az amerikai hatóság soha nem szabott még ki ilyen magas bírságot.

A befektetőket (és a hirdetőket) viszont láthatóan nem zavarják a botrányok: a számok nyilvánosságra kerülését követően kétszámjegyű emelkedést produkált a részvényárfolyam, és átlépte a 200 dolláros szintet. Ilyen magas árra tavaly nyár közepe óta nem volt példa, amikor is az amerikai technológiai cégek papírjai általános gyengülésbe kezdtek.

Közösség & HR

Egyelőre szépen zakatol a Foxconn motorja

A világ legjelentősebb elektronikai bérgyártójának üzleti eredményeiből általában jó következtetéseket lehet tenni a teljes techniológiai szektor állapotára is. Eszerint egyelőre minden oké, de a helyzet könnyen változhat.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.