A cloud felfutásával párhuzamosan egyre gyakoribbá váltak a mainframe-ek néhány éven belül bekövetkező háttérbe szorulását jósló megjegyzések. Napjainkban azonban számos példa bizonyítja, hogy nem volt igazuk. A Gartner szerint például a legnagyobb bankok több mint 90 százaléka továbbra is használ nagygépes rendszereket, és mint arra a CIO Hungaryn Belme Attila (ICSS) előadásában utalt, az USA 25 legnagyobb viszonteladója közül 23, a 10 legnagyobb biztosító közül pedig mind a 10 épít a mainframe-re.
Az IBM is mindent megtesz, hogy életképes ökoszisztémát biztosítson a platformon – több mint 1300, termékeiket mainframe-es környezetbe (is) elkészítő szoftverfejlesztő céggel áll szoros kapcsolatban.
Noha kétségtelen előnyökkel kecsegtet a felhő, de a nagygépes környezet is legalább ennyire vonzó –némileg eltérő okokból. Nem véletlen, hogy globálisan nézve napjaink vállalati adatainak 80 százalékát még mindig mainframe-eken dolgozzák fel. Ennek egyik oka az a lenyűgöző teljesítmény, amely mindig is jellemezte a kategóriát képviselő rendszereket. Jól érzékelteti ezt, hogy például a Customer Information Control System (CICS) alkalmazásszerver IBM mainframe környezetben 1,1 millió tranzakciót dolgoz fel másodpercenként – jóval többet, mint amit a Google keresések másodpercenkénti 60 ezres tranzakciója jelent.
A nagygépes környezet elmúlt fél évszázadnyi sikerét annak köszönheti, hogy a technológiai fejlődésnek való ellenszegülés helyett gyakorlatilag folyamatosan újraalkotta magát, és folyamatosan tudta integrálni az új technológiákat.
Nem tudunk várni
Ugyanakkor az is igaz, hogy ez idő alatt komoly kihívások is érték a mainframe-eket, nem utolsósorban a felhasználói szokások megváltozása miatt. A PC-k, tabletek és okostelefonok által generált – és egyre növekvő mennyiségű – adat irányából érkező nyomás elsősorban nem is feldolgozásbeli problémát jelent, hiszen a nagygépes rendszerek bővében vannak erőforrásoknak. A gazdaságosság területén azonban igenis komoly kihívásokkal kell(ett) szembenéznie a platformnak: minél több erőforrás kerül bevonásra egy-egy feladat gyors(abb) végrehajtásához, annál többe is kerül a művelet.
Mindezt megfejeli, hogy a „felhasználók hibatűrése” minimálisra csökkent. Olyan platform(ok)ra van tehát kereslet, amely kielégíti az ügyfelek azonnali választ váró igényét. Az összetett alkalmazások teljesítményének magas szinten tartása különösen annak tükrében jelent kihívást, hogy azok elvárttól elmaradása komoly hatást gyakorolhat az üzletmenetre. Egy belassuló banki szolgáltatási vagy egy akadozó online vásárlási élmény arra készteti a felhasználókat, hogy a konkurenciát válasszák – a verseny pedig igen éles ezeken a területeken.
A mainframe-ek számára a megoldást a holisztikus megközelítés felkarolása jelentette. Ez azt jelenti, hogy úgy lehet optimalizálni a megnövekedett adatmennyiség feldolgozását, ha a platformon üzemelő összes rendszert egységként kezeljük, megfelelő felügyeleti megoldásokat rendelünk hozzájuk, és feltárjuk a nem hatékony folyamatokat. Ehhez persze képzett IT-szakemberek is kellenek, akik a megfelelő információ birtokában gyorsan meg tudják oldani a teljesítményproblémákat, amivel gyakran elnapolhatók a költséges hardverfrissítések, és lerövidíthető az új alkalmazások piacra lépési ideje.
Mi hajtja a mainframe-ek piacát?
Manapság közhelynek számít, hogy a konnektivitás korát éljük. Ez azonban csak akkor működik, ha az alkalmazások és az adatok magas és biztonságos rendelkezésre állással párosulnak. Ezen a két területen a nagygépek kifejezetten erősek. A BMC egy, 1200 fős mintán alapuló kutatása szerint a megkérdezettek 90 százaléka vélekedett úgy, hogy a mainframe-ek hosszútávon továbbra is stabil és sikeres piaci szereplői maradnak az IT-piacnak.
Kiderült az is, mit várnak el egy nagygépes környezettől használóik. A kutatásban részt vevők közel kétharmada (65 százalék) arról számolt be, hogy elsősorban költségoptimalizálási szempontok miatt választották a mainframe-eket – természetesen ennek hatásossága vállalatmérettől függ –, illetve 59 százalékuk jelölte meg az alkalmazások folyamatos elérhetőségét a platform melletti érvként.
A nagygépes rendszerek sikere tehát abban rejlik, hogy túlélésre tervezték őket. Rugalmasak, biztonságosak és a legmegbízhatóbbnak számítanak az IT-világban. Ezek a legfőbb okok, amiért a cloud korában is versenyképes alternatívát kínálnak.
Következő cikkünkben azt fogjuk vizsgálni, merre visz, merre vihet a mainframe-ek útja a (közel)jövőben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak