Az operációs rendszereket és a böngészőket sem frissítik megfelelő ütemben a vállalatok.

Húsz szektor 35 ezer vállalatánál szondázta meg az amerikai BitSight frissítések kezelését. A massachusettsi cégnek ez testhezálló feladat, mivel abból él, hogy vállalatok biztonsági kockázatait méri fel. A felmérések adataiból aztán rendszeresen készít elemzéseket is. Egy friss tanulmányában (.pdf) például a szervezetek patchmenedzsment-gyakorlatát vizsgálta.

A WannaCry adta az ötletet

Az elemzés elkészítéséhez a WannaCry zsaroló program adta az ötletet – olvasható a tanulmány bevezetőjében –, mivel a mintegy 300 ezer érintett rendszer többsége megvédhető lett volna, ha telepítették volna a Microsoft egy korábban közzétett frissítését. A vírus május közepén lendült támadásba, de az általa kihasznált hiba javítását a Microsoft kereken két hónappal korábban, március 14-én publikálta.

Bár a BitSight sem reprezentatív adatgyűjtésre alapozta elemzését, a merítés széles köre (20 szektor 35 ezer szervezete) alkalmas arra, hogy megmutassa a patchmenedzsmenttel kapcsolatos tendenciákat. Azt például, hogy az operációs rendszerek frissítse kicsit jobban áll, mint a böngészőké.

A problémák öt pontban

A tanulmány öt olyan területet lát, ahol általánosan – iparágtól és cégmérettől függetlenül – komoly gondok vannak. A BitSight műszaki igazgatója, Stephen Boyer ezzel kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy ha a szervezetek nem térnek át a kockázatok proaktív kezelésére, egyre nagyobb és pusztítóbb támadásokat fognak elszenvedni. A frissítések elhanyagolása szerinte olyan, mintha elavult eszközökkel akarnánk megküzdeni a legújabb kihívásokkal.

Az öt legnagyobb probléma.

1. A 35 ezer szervezetből 2000-nél a számítógépek 50 százalékán elavult az operációs rendszer.

2. 8500 szervezetnél a számítógépeinek több mint felén nem a legfrissebb böngésző fut.

3. A kormányzati szektorban használt számítógépek negyedén elavult az operációs rendszer. Ez legfőképpen a MacOS-ekre igaz, amely az elavult rendszerek 80 százalékát adja.

4. A vizsgált körben még mindig nagy arányban vannak Windows Vista-s és XP-s gépek. Márciusban – tehát a WannaCry támadás előtt két hónappal – a vizsgált 35 ezer cég teljes gépállományának közel 10 százalékán futott ez a két rendszer, melyekhez a Microsoft már nem ad ki javítást.

5. Bár Magyarországon a Mac népszerűsége kisebb mint az USA-ban, de ettől még érdekes, hogy a MacOS Sierra (10.12-es verzió) hibajavító alverzióinak megjelenése után a vállalatok több mint 35 százaléka továbbra is az előző verziót használja.

Minden szektornak más a problémája

Az adatokat megvizsgálták szektoronként is. Hét iparágat néztek meg alaposabban: az oktatási intézményeket, a kormányzati szektort, a kiskereskedelmi cégeket, az egészségügyi szervezeteket, a pénzügyi szektort, a jogi és az energiaszektort.
 

Az elavult operációs rendszerek és böngészők megoszlása szektoronként


Az elavult operációs rendszerek és böngészők aránya az oktatási intézményekben és a kormányzati szektorban a legmagasabb. A legnagyobb gond az, hogy a kormányzati és önkormányzati szektorban az operációs rendszerek több mint 25 százaléka elavult, és mint fentebb említettük, ezek 80 százaléka MacOS. A böngészőknél is hasonló a helyzet, melyeknél szintén minden negyediket nem frissítették. A nem frissített böngészők többsége – több mint 70 százaléka – Chrome.

Némileg jobb a helyzet a pénzügyi, az egészségügyi és a kiskereskedelmi szektorban: az operációs rendszereknek és a böngészőknek is átlagosan 15 százaléka elavult. A legjobb állapotban a jogi vállalkozások és az energiaszektor van. Ez annyiban érthető is, hogy az energiaszektor a kritikus infrastruktúrák közé sorolódik, így ott különösen nagy figyelmet kap a kockázatok proaktív megközelítése. De még így is találtak 120 olyan vállalatot, ahol elavult operációs rendszerek futottak, és 400 olyant, ahol a böngészők harmadát nem frissítették.

A vállalatoknál rá kell készülni a frissítésre

Bár a BitSight felmérése komoly és általános problémára hívja fel a figyelmet, a szervezeteknél a frissítések szükségszerűen kisebb-nagyobb késésekkel kerülnek fel a gépekre. A telepítést ugyanis meg kell előznie egy tesztfázisnak, amikor ellenőrzik, hogy a vállalati rendszerek a frissítések telepítése után is helyesen működik-e. Volt ugyanis példa arra, nem is egyszer, hogy maga a javítócsomag okozott problémákat, ha pedig a frissítéssel új funkció is érkezik, még nagyobb körültekintéssel kell eljárni. A Microsoft például ezt figyelembe is vette a frissítési metódusainak kialakításakor.
 

A sikeres támadások aránya a naprakész rendszerek függvényében


Ettől azonban a mintél gyorsabb reagálás nagyon fontos. A BitSight tanulmánya azt mutatta ki, hogy azt a céget kevesebb sikeres támadás éri, melynek jók a patchmenedzsment folyamatai.

Biztonság

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.