Egy biztonsági cég szakértői tavaly közel 5 millió kártevőmintát azonosítottak. A legaktívabbnak egy zsarolóvírus bizonyult, amelyik ráadásul akkor sem oldja fel az adataink blokkolását, ha fizetünk.

Évváltás környékén gyakori vendégek a lapok hasábjain a különböző toplisták. A német G Data most publikált rangsorára például válogatott digitális gonosztevők kerültek.

Szorgos kódok

Tavaly nem kevesebb mint 4,9 millió kártevőmintát azonosítottak a biztonsági cég szakemberei. Ez napi bontásban azt jelenti, hogy a már ismert kártevőcsaládok 13,5 ezer új variációval gazdagodtak. 

 

Legaktívabb kártevők 2019-ben (G Data)
Infogram

 

A legaktívabb kártevő nem túl pozitív címét 2019-ben egy merevlemezeket titkosító zsarolóvírus érdemelte ki. A GrandCrab elnevezésű zsarolóvírus egymaga naponta több mint 1100, összesen pedig 408 ezer variánst "termelt". A kártékony kód érdekessége, hogy annak ellenére terjedt tovább, hogy a fejlesztői már nem aktívak. Ennek pedig az a kellemetlen következménye, hogy fertőzés esetén hiába fizetünk, nem fogunk működő kulcsot kapni adataink visszanyeréséhez.

A második helyezett a toplistán az njRAT kártevő 208 ezer variánssal, a harmadik pedig a BlackShades 190 ezer változattal. Mindkettő a távoli elérést biztosító trójai kártevők családjába tartozik, melyeket a bűnözők arra használnak, hogy bejussanak a rendszerbe, ahol átveszik a számítógép ellenőrzését.

A legismertebb kártevőcsalád, az Emotet ezalatt csupán a hatodik a toplistában, bő 70 ezer különböző változattal. Ez egyébként jelentős növekedés az előző évhez képest, akkor még csupán 28 ezer változatot fedeztek fel. A korábban banki trójaiként működő kártevő tavaly év végén került újra a középpontba, Németországban rengeteg közigazgatási intézmény, egyetem és kórház esett áldozatul. A támadások kiindulópontját jelentő e-mailek egyre hihetőbbek, mivel személyre szabottak, a címzett nyelvén, helyes nyelvtannal vannak megírva. Így még a szakavatott szemek is nehezen szúrják ki, hogy adathalászatról van szó, és sok felhasználó kattint a fertőzött csatolmányok elindítására.

A tíz legaktívabb kártevőcsaládból egyébként öt trójai (Remote Acces Trojan – RAT). Az ilyen kártevőket a bűnözők arra használják, hogy távolról ellenőrizzék és irányítsák a megfertőzött gépeket, így ellophatják a jelszavakat, hozzáférhetnek a bizalmas adatokhoz, vagy akár titkosíthatják a merevlemez tartalmát. Mellettük a Tinba és a Shifu banki trójaiak is aktívak, ezek a böngészőkbe épülve próbálják meg kiolvasni az internetbankokhoz tartozó adatokat és a hitelkártyaszámokat.

Veterán kaméleonok

A toplistán szereplő kártevők nagy része több éve jelen van a számítástechnika világában. A SakulaRAT és Tinba kártevőket először nyolc éve, 2012-ben fedezték fel, a Nanocore 2013-ban, az njRAT 2014-ben, a GrandCrab pedig 2018-ban jelent meg.

Ez jelzi, hogy teljesen új kártevőket a bűnözők ritkábban fejlesztenek ki, mivel ez részükről is nagy munkát igényel. Ehelyett a meglévő károkozókat csomagolják újra és újra különböző módokon, majd nagy mennyiségű variánssal próbálnak meg minél több számítógépet megfertőzni. Mivel így a kártevők mellett a különböző csomagolási technikákat is fel kell ismerni, ez a védekezésben is új módszereket igényel. Ilyen alkalmas módszer lehet például a mesterséges intelligencia bevetése a digitális bűnözők ellen.

Biztonság

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.