Miközben jövő év januárjában életbe lép az új irányelv, tíz bankból négy még csak várható hatásainak vizsgálatáig jutott.

Nem túl rózsás a kép, amit a PwC egy friss tanulmánya rajzol a PSD2-re történő felkészülésről. Az Európai Unión belüli pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó módosított irányelv 2018 januárjában hatályba lép ugyan, de a nyár elején még a tanácsadó cég által megkérdezett bankok 38 százaléka csak addig jutott, hogy elkezdte felmérni az irányelv várható hatásait. A követelmények bevezetését pedig mindössze 9 százalékuk kezdte meg.

Mi folyik itt Európában?

Leegyszerűsítve arról van szó, hogy az új irányelv megnyitja a fintechek – és persze technológiai cégek, sőt más iparágak, például az energetikai és a távközlési szektor szereplői – előtt az utat az a bankok legféltettebb kincséhez, a bankszámlákhoz kötődő ügyféladatokhoz. (Persze ehhez meg kell szerezni az ügyfél hozzájárulását is.) A szabályozás célja, hogy élénkítse a versenyt, és segítse az innovatív pénzforgalmi szolgáltatások elterjedését.

Bár a pénzintézeti szektorban sokan kifelé a kötelező kincstári optimizmust sugározzák, és nyilatkozataikban arról beszélnek, hogy a PSD2 számukra is nagy lehetőség, a valóságban azért ennél lényegesen árnyaltabb a helyzethez.

 
PwC – PSD2-kutatás
Infogram


Az EU egy Hollandiában és Lengyelországban lefolytatott trösztellenes ellenőrzése például azt a gyanút erősíti, hogy a bankok összehangoltan próbálnak alátenni az ügyféladataikra ácsingózó cégeknek, miközben ügyfeleik beleegyeznek személyes adataik harmadik félnek történő kiadásába.

Mindenezek fényében talán nem is olyan meglepő, hogy bankok tizede sem jutott el a PSD2 implementációs fázisáig.

Vannak biztató jelek is

Ugyanakkor a PwC a kutatáshoz készített interjúkból pozitív jeleket is ki tudott olvasni. Ilyen például az, hogy a megkérdezett pénzintézetek elsöprő többsége (94 százalék) valamilyen módon foglalkozik már az irányelvvel. Ennél azért többet mond az, hogy a bankok kétharmada stratégiai pozíciójának megváltoztatására kívánja felhasználni a PSD2-t, ami egyben azt jelenti, hogy lát is a szabályozásban olyan lehetőséget, amit a javára fordíthat.

Ebből is látszik, hogy a PSD2 lényegében kétféle kihívást is generált, véli Kerekes Antal, a PwC Magyarország technológiai tanácsadásért felelős cégtársa: egyrészt meg kell felelni az előírásnak (folyamatok, biztonsági kérdések stb.), másrészt kezdeni kell valamit az irányelv piaci hatásával, hogy ne veszítsenek piacot, amikor megjelennek harmadik felek új, ügyfélorientáltabb megoldásokkal. A PwC négyféle üzleti modellt (lásd az alábbi ábrát) véleményeztetett a megkérdezett bankvezetőkkel. A válaszadók közül a legtöbben (fele) a platformaggregátor modellben hisz (a PwC szóhasználatában: Bank-as-a-Platform-Aggregator).

Lehetséges modellek bankoknak a PSD2-höz


A platformaggregátori modell kialakításánál a bankok arra törekszenek, hogy olyan platformszolgáltatóvá váljanak, mely összefogja a pénzforgalomhoz kötődő különböző rendszereket és folyamatokat. Ehhez fejlesztenek olyan nyílt platformot, melyen keresztül saját szolgáltatásaik kínálatába integrálhatják partnereik termékeiket és szolgáltatásait. A platform azonban arra is alkalmas, hogy azon új termékeket és szolgáltatásokat hozzanak létre.

A PwC oldaláról letölthető a teljes jelentés [PDF].

Piaci hírek

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.