Bár sokaknak úgy tűnhet: az MWC csakis a mesterséges intelligenciáról szól, történnek fontos dolgok más területen is. Például kiderült: az 5G közel sem a várt ütemben terjed, ezért az európai hálózatieszköz-gyártóknak új piaci lehetőségeket kell keresniük.
Ebben vannak ismert technológiai utak, például a campus networkok "újbóli feltalálása". Az Ericsson és a Nokia olyan partnerekben gondolkodik, mint a Dell, az Nvidia vagy a Microsoft, amelyek építenek privát hálózatokat speciális feladatokhoz is, és értenek ahhoz, amihez a berendezésgyártók nem: a mesterséges intelligenciához és a felhőszolgáltatásokhoz.
De kitörési pont lehet a védelmi ipar. A Nokia tavaly ősszel szerezte meg a Fenix Groupot, amely katonai célokra fejleszt kommunikációs rendszereket, amiket többek között az amerikai hadsereg is használ. "A védelmi ipar új fókuszterület számunkra" – mondta a Nokia elnök-vezérigazgatója, Pekka Lundmark a Handelsblattnak. Cége szabványosított technológiával tudná helyettesíteni olcsóbban a védelmi ipar nagy szállítói, például Rheinmetall speciális fejlesztéseit. Az elnök-vezérigazgató szerint megoldásaikra növekszik a kereslet.
5G-fejlesztések okosban
Lundmark azt is elmagyarázta a német üzleti lapnak, miért van szükség az irányváltásra. A mobiltelefon-szolgáltatók fontos partnerek, de mivel lefaragták a beruházásaikat, a vártnál kevésbé jövedelmező az 5G-s átállás. Az Ericssonnak és a Nokiának valóban komoly nehézségei vannak ezen a piacon: értékesítéseik csökkennek – miközben a globális piacot vezető Huawei tarol a fejlődő országokban –, ezért jelentős leépítéseket helyeztek kilátásba, a Nokiától például 14 ezer embert küldenek el.
Pedig a tavalyi MWC-n még mindkét cég bízott abban, hogy az 5G nagy üzletet lesz, és hatalmas innovációs hullámot indít be (önvezetés, autók mobiltelefonos vezérlése távolból, szimuláció a távorvoslásban stb.). A szolgáltatók azonban takarékra csavarták a hálózatfejlesztéseiket: részben azért, mert jelentős adósságokkal küzdenek (magas kamatszint mellett), részben azért, mert nincs 5G-specifikus alkalmazás, ami a fogyasztóknak-cégeknek megérné a felárat.
Egy név nélkül nyilatkozó szakértő szerint az 5G lecsengett, emiatt a Nokia és az Ericsson helyzete egyre rosszabb lesz. Lundmark szerint viszont ha marad a mobil adatforgalom évi 20 százalékos növekedése, akkor igenis bővíteni kell a mobilhálózatokat. Az ipari technológiákhoz (robotok vezérlése digitális ikrekkel, MI, metaverzum stb.) szintén kell az 5G nyújtotta teljesítmény.
Ezt az Erisson nyugat-európai piacokért felelős vezetője, Daniel Leimbach is megerősítette a Handelsblattnak. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai szolgáltatók sok helyen az 5G "karcsúsított", a 4G-től nem sokban különböző verzióját építették ki, hogy megspórolják a teljes 5G-hez szükséges berendezések beszerzését, de azokat előbb vagy utóbb pótolni kell. (A sajátos hálózatfejlesztésből eredő furcsaságokkal korábban itt foglalkoztunk.)
Vannak új technológiai fejlesztések is. Ilyen például a hálózati hozzáférés biztosítása API-n keresztül. A szoftverfejlesztők külön díj ellenében olyan funkciókat integrálhatnak programjaikba, mint például az SMS-értesítések. Vagy API-n keresztül lehetne hálózati kapacitásokat biztosítani pl. egy drón repüléséhez. Az API-k használatára állítólag 1,3 millió fejlesztő regisztrált.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak