Az LG robotja megállíthatatlan gépekké alakítja a proletariátust – pengetett marxi húrokat a CNet a CLOi SuitBot kapcsán.
Hirdetés
 

Egy hét múlva Berlinben, az IFA-n (Internationale Funkausstellung) a nagyközönség is megnézheti az LG legújabb robotját, ami voltaképpen egy viselhető és viselőjének mozgását segítő intelligens gép. A SuitBot remélhetőleg a nem hagyja cserben a bemutatón a céget, ahogy a CES-en januárban CLOi háztartási robot tette David VanderWaallal, az LG amerikai marketingvezetőjével. Itt ugyanis a következmények súlyosabbak lennének…

Robot-munkás – két jó barát

A SuitBot voltaképpen egy exoskeleton, azaz egy olyan, az ember testére csatolható szerekzet, amely képes növelni viselője állóképességét, munkabírását, erejét. Az LG robotja a lábakra koncentrál. Elsősorban gyári munkásokra gondolva fejlesztették, hogy segítségével a munkások nagyobb terheket legyenek képesek mozgatni, és ne fáradjanak el, ha sokat kell a csarnokon belül gyalogolni. Ezt fel lehet fogni pozitívan is, bár a CNet például inkább marxi húrokat penget, amikor a robotról szóló beszámolójának címében azt írja, hogy az LG eszköze megállíthatatlan gépekké alakítja a proletariátust.

A robot négy ponton kapcsolódik viselője testéhez. Az első pont egy papucsszerű lábbeli. Magát a mozgást egy az emberi láb mozgását lekövető szerkezet segíti, amely a lábszárnál, majd combnál kapcsolódik a lábhoz. Legfelül egy derékpánt rögzíti a szerkezetet, melynek hátsó részén alakították ki a tápellátást biztosító akkumulátorhelyet is.

Az LG azt állítja, hogy a robot viselése kényelmes, a robotlábak pontosan illeszkednek az emberi ízületek mozgását, és nem korlátozzák semmiben. Egyszerűen abban segítenek, hogy ugyanazt a munkát az ember sokkal kisebb erőfeszítéssel, esetleg gyorsabban el tudja végezni. Az exoskeletont úgy alakították ki, hogy akár ülőalkalmatosságként is szolgálhat viselőjének (lásd a lenti képet).

SuitBot képes lesz kapcsolatba lépni más típusú CLOi robotokkal – például egy csomaghordó vagy tisztító robottal, hogy ún. "smart working hálózatot" hozzanak létre. Tegyük gyorsan hozzá: ez a smart working hálózat lehet hogy jól hangzik a marketingben, de az elképzelhető forgatókönyvek már közel sem olyan vonzóak. Főleg ha a többi CLOi robot úgy dolgozik, mint a CES-es bemutatón.

Ez az első emberközpontú robot (nem)

Bár az LG úgy harangozta be a SuitBotot, mint az első emberközpontú viselhető robotot, a kísérlet, hogy ilyen eszközt készítsenek, messze nem az első, a Bitport is hírt adott már több ilyen tervről vagy prototípusról.
 

CLOi SuitBot: ülve és állva is kényelmes

Az első fejlesztések katonai célúak voltak, a Lockheed Martin HULC (Human Universal Load Carrier) projektje arra keresett megoldást, hogy segítse a súlyos felszerelésüket szállító katonák harctéri mozgását. A japán Cyberdyne az egészségügyi felhasználásra koncentrált: már évekkel ezelőtt olyan szerkezeteket fejlesztett, melyek mozgásukban korlátozottakat, betegeket, időseket tudják segíteni.

Az LG robotjához a legközelebb az Ekso Bionics és a Ford közös fejlesztése, a tavaly már tesztüzemben bevetett EksoVest áll, amely a mechanikusan sokszor ismétlődő mozdulatokat segíti a Ford összeszerelő üzemeiben.

Míg a Fordnál már használják a Ekso eszközét, arról még nincs hír, hogy az LG SuitBotja mikor kerül kereskedelmi forgalomba.

Közösség & HR

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.