Bár több cég is foglalkozik hasonló fejlesztésekkel, az ún. exoskeleton ruhákat az amerikai Lockheed Martin HULC (Human Universal Load Carrier) projektje tette igazán ismertté (lésd a fenti képet): a projektet bemutató videofimekben egy katona rohangál elképesztő könnyedséggel nehéz terepen, több százkilós terhet emelget, és közben viszi százkilónyi felszerelését, fegyverét.
Persze nem ő viszi, hanem az a hidraulikus robotváz, amelyet visel, és aminek a segítségével kombinálható a robotok fáradhatatlansága az emberi test finom mozgásaival.
Speciális környezetre tervezte viselhető robotruhát a japán Cyberdyne is. Az év elején tőzsdére vitt cég elsősorban az egészségügyi ellátásban keresett felhasználási terepet. A HAL (Hybrid Assistive Limb) névre hallgató ruhacsalád elsősorban öregeket, valamint végtagsérültek rehabilitációját segítené. A japánok látnak fantáziát a fejlesztésekben: a cég részvényeit gyorsan elkapkodták.
Csináljunk ebből majdnem olcsó, praktikus viseletet
A Panasonic alapította ActiveLink 2003. óta foglalkozik a viselhető robotöltözékekkel, és elsősorban a mindennapi felhasználhatóságukon dolgozik. Ha minden igaz, jövőre már meg is vásárolhatók azok az öltözékek, melyek cipelésben, de akár speciális munkakörökben, sőt a mezőgazdaságban is segíthetik az ember munkáját.
Két fontos célkitűzés volt: legyen elérhető árú és könnyen kezelhető. Az ActiveLink egyik legújabb modelljének, a Powerloader Light PLL-01-nek egyelőre 40 kg, és 30 kg-os tömegű terhet tud gond nélkül felemelni. Ezt egy olyan korábbi modell továbbfejlesztése, amely akár 100 kg-ot is felemelt.
Így lehet futni a Powerloader "Ninja" segítségével
A másik modell ennél arányosabb: a Powerloader Light PLL-04 "Ninja" csupán 15 kg, és 15 kg-nyi terhet lehet vele vinni.
A ruhákat úgy tervezték, hogy villámgyorsan fel lehessen venni, a cég szerint fél perc alatt bele lehet bújni, használatát pedig gyorsan meg lehet szokni. Azt ígérik, hogy gyaloglásnál nagyjából 12 km/óra sebességet lehet vele elérni.
Az ActiveLink elnöke, Hiromichi Fujimoto úgy látja, a várhatóan jövőre forgalomba kerülő "ruhákhoz" 5 és 7 ezer dollár közötti áron lehet majd megvásárolni. Addig azonban még finomítani kell a technológián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak