A Google egy korábbi vezetője egyáltalán nincs elájulva a mesterséges intelligencia villámgyors fejlődésétől, amit az emberiség szempontjából nagyobb vészhelyzetnek tart, mint akár az éghajlatváltozást. A Google X üzletét 2018-ig irányító Mo Gawdat a The Diary of a CEO podcast múlt csütörtökön megjelent epizódjában véleményezte az MI körüli vitákat, és arra figyelmeztetett, hogy már bőven vészhelyzetben vagyunk, ennek kezelése pedig a legsürgetőbb feladatunk.
Szerinte határozottan nagyobb valószínűsége van annak, hogy a következő két évben az MI jóvoltából következnek be globális hatású, hihetetlenül diszruptív események, mint amit a klímaváltozás hatásaitól várhatunk. Ezzel természetesen nem az utóbbi pusztító következményeit tagadja, amelyek már most is komoly problémát okoznak szerte a világon, hanem az emberi társadalomra leselkedő olyan veszélyekre utal, amelyek már itt vannak a következő sarkon.
Gawdat úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia felfutása például nagyon könnyen és nagyon hamar a munkahelyek tömeges elvesztéséhez vezethet, akármit is hallunk azoktól, akik ezzel párhuzamosan egy nagy csomó új állás létrehozását várják a technológiától. Ezért elengedhetetlennek tartja a határozott korményzati fellépést az MI szabályozásában, sőt arra is volt konkrét javaslata, hogy a kormányoknak mit kellene tenniük az azonnali eredmények eléréséhez.
Nem lesz sok időnk szabályozgatni
A javaslata alapján rögtön ki kellene vetni egy 98 százalékos adót a mesterséges intelligenciával operáló vállalkozásokra, ami egyrészt látványosan lelassítaná azokat, másrészt forrásokat teremtene mindazok támogatására, akiknek az életét felforgatja a technológia. Szerinte ezzel ugyanazt a hatást lehetne elérni, amit márciusban MI-szakértők és iparági vezetők kértek egy sokat emlegetett nyílt levélben, vagyis átmeneti szünetet a még erősebb modellek fejlesztésében.
A felhívás szerint a civilizáció feletti kontroll elvesztését kockáztatjuk, ha a technológiai cégek ellenőrzés nélküli versenybe kezdenek az új MI-technológiák kifejlesztéséért és bevezetéséért. Érdekes, hogy a Google vezérigazgatója nemrég a Financial Timesban írt arról, hogy a mesterséges intelligencia túl fontos hozzá, hogy ne szabályozzuk megfelelően, és a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezetője is ugyanezt sürgeti, de a jelek szerint egyikük sem szeretne elsőként rálépni a fékre.
Ahogy május végén beszámoltunk róla, a Center for AI Safety (CAIS) is figyelmeztetett a technológia által hordozott "kihalási kockázatokra", amelyeket a közlemény a világjárványokhoz vagy a nukleáris háborúhoz hasonlított. A felsorolt, társadalmi szintű kihívások mellett ebben a felhívásban is globális prioritásnak minősítették az MI alkalmazásából fakadó rizikó csökkentését, amihez mások mellett egyébként a Google, az OpenAI és a Microsoft vezetői is csatlakoztak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak