Az azonnali hatásokat tekintve a mesterséges intelligenciát tartja a legnagyobb fenyegetésnek, és azonnak 98 százalékos adót varrna az iparági szereplők nyakába, hogy némileg lelassítsa a fejlesztéseket.

A Google egy korábbi vezetője egyáltalán nincs elájulva a mesterséges intelligencia villámgyors fejlődésétől, amit az emberiség szempontjából nagyobb vészhelyzetnek tart, mint akár az éghajlatváltozást. A Google X üzletét 2018-ig irányító Mo Gawdat a The Diary of a CEO podcast múlt csütörtökön megjelent epizódjában véleményezte az MI körüli vitákat, és arra figyelmeztetett, hogy már bőven vészhelyzetben vagyunk, ennek kezelése pedig a legsürgetőbb feladatunk.

Szerinte határozottan nagyobb valószínűsége van annak, hogy a következő két évben az MI jóvoltából következnek be globális hatású, hihetetlenül diszruptív események, mint amit a klímaváltozás hatásaitól várhatunk. Ezzel természetesen nem az utóbbi pusztító következményeit tagadja, amelyek már most is komoly problémát okoznak szerte a világon, hanem az emberi társadalomra leselkedő olyan veszélyekre utal, amelyek már itt vannak a következő sarkon.

Gawdat úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia felfutása például nagyon könnyen és nagyon hamar a munkahelyek tömeges elvesztéséhez vezethet, akármit is hallunk azoktól, akik ezzel párhuzamosan egy nagy csomó új állás létrehozását várják a technológiától. Ezért elengedhetetlennek tartja a határozott korményzati fellépést az MI szabályozásában, sőt arra is volt konkrét javaslata, hogy a kormányoknak mit kellene tenniük az azonnali eredmények eléréséhez.

Nem lesz sok időnk szabályozgatni

A javaslata alapján rögtön ki kellene vetni egy 98 százalékos adót a mesterséges intelligenciával operáló vállalkozásokra, ami egyrészt látványosan lelassítaná azokat, másrészt forrásokat teremtene mindazok támogatására, akiknek az életét felforgatja a technológia. Szerinte ezzel ugyanazt a hatást lehetne elérni, amit márciusban MI-szakértők és iparági vezetők kértek egy sokat emlegetett nyílt levélben, vagyis átmeneti szünetet a még erősebb modellek fejlesztésében.

A felhívás szerint a civilizáció feletti kontroll elvesztését kockáztatjuk, ha a technológiai cégek ellenőrzés nélküli versenybe kezdenek az új MI-technológiák kifejlesztéséért és bevezetéséért. Érdekes, hogy a Google vezérigazgatója nemrég a Financial Timesban írt arról, hogy a mesterséges intelligencia túl fontos hozzá, hogy ne szabályozzuk megfelelően, és a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI vezetője is ugyanezt sürgeti, de a jelek szerint egyikük sem szeretne elsőként rálépni a fékre.

Ahogy május végén beszámoltunk róla, a Center for AI Safety (CAIS) is figyelmeztetett a technológia által hordozott "kihalási kockázatokra", amelyeket a közlemény a világjárványokhoz vagy a nukleáris háborúhoz hasonlított. A felsorolt, társadalmi szintű kihívások mellett ebben a felhívásban is globális prioritásnak minősítették az MI alkalmazásából fakadó rizikó csökkentését, amihez mások mellett egyébként a Google, az OpenAI és a Microsoft vezetői is csatlakoztak.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.