A montreali Waterloo Egyetem, a seattlei Washington Egyetem és a Microsoft Research kutatói hozták össze. De mi ebben a truváj?

Látássérültek is akadálytalanul böngészhetnek a neten azzal a hangasszisztenssel, amit két egyetem és a Microsoft kutatói fejlesztettek ki. A montreali Waterloo Egyetem, a seattlei Washington Egyetem és a Microsoft Research együttműködésében elkészült eszköz első verziója, a VERSE elvileg egy hangasszisztens, azonban mégis mást tud.

Miért nem elég egy digitális asszisztens?

De miben különbözik a VERSE például a Microsoft Cortanájától? Miért nem böngésznek a látássérültek egyszerűen valamilyen digitális asszisztenssel? Hiszen azok simán irányíthatók hangutasítással. Egyszerűen azért, mert sem Cortanát, ahogy az Alexát vagy a Sirit sem arra találták ki, hogy webes tartalmakat dolgozzon fel, és lefordítsa hangra azt a tevékenységet, amit a látók a képernyőn az egér és a billentyűzet segítségével végeznek, amikor a weben böngésznek.

Mint a kutatás-fejlesztési munka eredményeit összefoglaló tanulmány vezető szerzője, a Waterloo Egyetem PhD hallgatója, Alexandra Vtyurina nyilatkozta, a virtuális asszisztensek valóban kényelmesek lennének a látássérülteknek, csak épp egy sor olyan dologgal nem foglalkoznak, ami a böngészésnél fontos lehet. Nem mélyednek el a webes tartalmakban, például egy cikknek általában csak az első néhány mondatát olvassák fel, és nem adnak további alternatív keresési javaslatokat sem.

Ugyanakkor a másik létező, látássérülteket segítő  technológia, a képernyőolvasás sem igazán jó. Bár az ilyen megoldások jól kezelik a tartalmakat, valamennyire segítik a navigációt is, de többségüket ergonomikusnak nevezni barokkos túlzás lenne. A kutatók ezért döntöttek a két technológia ötvözése mellett.

A fejlesztésekhez először azt vizsgálták meg, hogyan használják a már elérhető eszközöket a látássérültek. Több mint ötven ember webes tevékenységét és eszközhasználatát követték nyomon, majd az így szerzett tapasztalatokat és adatokat elemezve tervezték meg az új eszközt.

VERSE, a böngésző virtuális asszisztens

A kutatók végül a két technológia elemeinek felhasználásával elkészítették a látássérültek hangasszisztensének prototípusát. A VERSE – ami a Voice Exploration, Retrieval and Search, azaz a hangészlelés, kinyerés és keresés rövidítése) lényegében egy speciális, hanggal irányítható képernyőolvasó, amely okoshangszóróval működik, de más okoseszközzel, például telefonnal, okosórával is együttműködik. Utóbbival például manuális vezérlés is megoldható.

Az első számú irányító eszköz a hang. A látássérült felhasználó lényegében ugyanazokat a (szabvány) utasításokat adja meg hanggal – "következő", "előző" vagy "menj vissza", "menj előre" stb. –, amit látó társai egérrel. Ha a felhasználó rendelkezik okosórával, akkor azt egyfajta speciális beviteli eszközként használhatja: például az okosórákon lévő oldalsó vezérlő gomb forgatásával lehet kiadni billentyűparancsokat, gyorsítva a navigációt.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.