Pedig csak annyi történt, hogy az Európai Parlament megszavazta egy a külföldi befektetéseket átvilágítására szolgáló rendszer felállítását.

Megszavazta az Európai Parlament (EP), hogy fel kell állítani egy olyan rendszert, amely alaposabban átvilágítja a stratégiai ágazatokban történő külföldi – értsd: EU-n kívüli – befektetéseket – adta hírül az MTI. A rendszer célja, hogy szükség esetén meg lehessen védeni a stratégiai ágazatokban működő vállalatokat az Európai Unión kívüli felvásárlástól. Az uniós társjogalkotó szervek – az EP és a tagországok kormányait tömörítő tanács – között korábban létrejött előzetes megállapodást az EP elsöprő többséggel fogadta el.

A tanács várhatóan március elején hagyja jóvá hivatalosan a jogszabályt, amely kihirdetése után másfél évvel lép majd életbe.

A IKT iparra is kihat

Az Európai Bizottság szerint a külföldi felvásárlások a kritikus infrastruktúrák és technológiák területén sérthetik az európai érdekeket. Bizonyos harmadik országok a beruházásaikkal csökkenthetik az EU technológiai előnyét és gyengíthetik a kontinens biztonságát – írja a Bizottság közleménye.

Az új jogszabály az olyan érzékeny szektorokat védi, mint az energetika, a közlekedés, a (info)kommunikáció, az adatforgalom, az űrtudomány és a pénzügy. A döntés komoly kihatással lehet az infokommunikációs szektorra, mivel a védendő kritikus területek között vannak a vízszolgáltatás, az egészségügy, a védelmi rendszerek, a média, a biotechnológia és az élelmiszer-biztonság mellett a félvezetők fejlesztéséhez és gyártásához, a mesterséges intelligenciához és a robotikához kapcsolódó technológiák is.

A felállítandó EU-s rendszer célja, hogy segítse a külföldi befektetések köz-, illetve nemzetbiztonsági alapú átvilágítását. Működésében nagy hangsúlyt kapnak az információcserét szolgáló együttműködések. Egyrészt a tagországok véleményezhetik majd az egymás területén tervezett beruházásokat, másrészt az Európai Bizottság is kérhet információt és adhat véleményt. Fontos viszont, hogy a végső döntést továbbra is nemzeti szinten hozzák meg.

Első számú célpont: Kína

Ugyan az elfogadott szöveg nem nevez meg országot, a rendszer felállításával egyéretelműen az utóbbi évtizedben egyre veszélyesebbnek tartott kínai stratégiai beruházásoknak és felvásárlásoknak akarnak gátat szabni. A jogi keret létrehozását így főleg azok az országok – Franciaország, Németország, Olaszország – szorgalmazták, melyek pozícióit leginkább veszélyezteti a kínai nyomulás. Ciprus, Görögország és Málta ugyanakkor ellenezte.

Mint azt Franck Proust néppárti jelentéstevő mondta, számos országban működik hasonló rendszer: többek között az USA-ban, Japánban, Kanadán – és természetesen Kínában is. Európában viszont csak a tagállamok felében (köztük Magyarországon) működik ilyen rendszer, de felépítésük, működési mechanizmusuk és az általuk vizsgált terület is jelentősen eltérő.

A német kormány például most fontolgatja, hogy komolyan korlátozná a biztonsági szempontból kiemelt vállalatokban – például a védelmi területen dolgozó vagy kritikus infrastruktúrákat üzemeltető cégekben, sőt a médiapacon is – történő Európán kívüli befektetők tulajdonszerzését. A tervezet szerint a 25 százalékos tulajdonszerzési arányt 10 százalékra csökkentenék – főleg a kínai cégek visszaszorítása érdekében.

Piaci hírek

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.