A szoftverek tele vannak olyan, a fejlesztés során keletkező hibákkal, melyeket sokszor könnyű megtalálni és kihasználni a kibertámadásokhoz.

A kiberbűnözők mindig egy lépéssel előttünk járnak – mondják folyton a biztonsági szakértők, ám úgy tűnik, a fejlesztők is sokat tesznek azért, hogy a védelem hendikepje folyamatos legyen. Tavaly a szoftverekben talált sérülékenységek száma minden korábbi rekordot megdöntött – írja éves Vulnerability QuickView Reportjában [PDF] az amerikai RiskBased Security, amely – mint neve is mutatja – fejlett analitikára épülő kockázatelemzésen alapú biztonsági megoldásokat kínál.

A kutatások korlátai

Minden IT-biztonsági cég készít jelentéseket a kockázatok alakulásáról. Ezeknek a jelentéseknek a többsége az adott cég ügyfeleitől begyűjtött adatokon alapul, azaz reprezentatívnak semmiképpen sem nevezhető. (Kevés biztonsági cég rendelkezik olyan kiterjedt adatgyűjtési lehetőséggel, mint például a Symantec Global Intelligence Networkje.) Mivel azonban ezek a jelentések időnként más-más szempontok szerint figyelik a kockázatokat, érdekes tendenciákat tudnak megfigyelni.

Ilyen RiskBased Security jelentése is. A cég tavaly 21 ezer biztonsági hibát detektált, mintegy harmadával többet, mint egy évvel korábban. Ez arra utal, hogy – valószínűleg nem függetlenül a fejlesztés tempójának, valamint a szoftverrendszerek bonyolultságának növekedésétől –, hogy már fejlesztési fázisban egyre több hiba, félmegoldás, "szögelés" marad a kódban. (Jól példázza ezt az Intel esete a Meltdown és Spectre hibával, amikor a chipgyártó elkapkodott szoftveres javítását a Microsoft kénytelen volt letiltani.)

A jelentés szerint ráadásul egyre súlyosabbak a szoftverek sérülékenységei. A RiskBased Security által talált sérülékenységek közel 40 százaléka a legmagasabb veszélyességi besorolások valamelyikét kapta a CVSSv2 skála szerint (Common Vulnerability Scoring System – nyílt szabvány a sérülékenységek súlyosságának értékelésére). Az összes sérülékenység közel felét távolról is ki lehetett használni, harmadához pedig exploit kódok és pontos dokumentáció került ki a netre.

A webes alkalmazások népszerűek

A cég tavaly a sérülékenységek felét különböző webes alkalmazásokban, szolgáltatásokban találta. A leggyakoribb problémának az XSS, azaz Cross-Site Scripting vagy keresztoldali szkriptelés típusú támadásokra lehetőséget adó sebezhetőségek számítottak, amikor a támadó egy kártékony programrészletet illeszt be az alkalmazás kódjába, és azt maga a megtámadott kliens futtatja le.

 
RiskBased Security Vulnerability QuickView Report 2017/1
Infogram


Érdekes tendencia, hogy a biztonsági szoftverekben is tempósan gyarapodnak a sérülékenységek. Tavaly közel ezer sérülékenység érintett valamilyen biztonsági szoftvert, míg 2016-ban csak 700 ilyen hibát talált a cég.

Nagyon komoly problémát jelentenek a SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) rendszerek, habár tavaly némileg csökkent az ilyen rendszerekben talált sérülékenységek száma. Ugyan az ezekben a rendszerekben talált sérülékenységek kevesebb mint 2 százalékát adják az összes sérülékenységnek, ezek hatása kiterjedt lehet, hiszen a SCADA rendszereket kritikus infrastruktúrákban is használják. Ráadásul ezeknek a problémáknak közel 65 százaléka a legmagasabb – a CVSSv2 skála szerinti 7-10-es – kategóriába esik. Tavaly a Schneider Electric, az Advantech és a Siemens rendszereiben találták a legtöbb sérülékenységet.

A fejlesztő cégek is küzdenek

A jelentésben van egy toplista azokról a cégekről, melyek a legtöbb 9-10-es veszélyességű sebezhetőséget javították tavaly. A Google több mint félezer kritikus hibát javított, a második SUSE 300 javítással. A harmadik és negyedik helyen két open source cég végzett: a Canonical 285, míg a Red Hat 274 kritikus hibát javított.

Ha a sérülékenységek teljes skáláját nézzük, már más a helyzet. Az Oracle több mint 1500 javítással végzett az élen, de közülük csak 201 volt 9-10-es fokozatú.

 
RiskBased Security Vulnerability QuickView Report 2017/2
Infogram


A fenti grafikon szépen megmutat néhány klasszikus veszélyforrást. Az Adobe szoftvereiben például viszonylag alacsony volt a sérülékenységek száma, ugyanakkor azok CVSS szerinti besorolása a legmagasabb, az átlagos veszélyességi szint 8-nál is magasabb. Ez utóbbi szepontból kimagaslóan teljesített az IBM, a cég rendszereiben 1100 hibát találtak, de azok átlagosan csak 5,61-os besorolást kaptak, valamint a Cisco (512 hiba, átlagosan 5,64-os CVSS-érték). A sokat csepült Microsoft a középmezőnyben végzett, és a sérülékenységek átlagos CVSS-értéke is viszonylag alacsony, 6,16, míg az Apple szoftvereiben ugyan kevesebb hibát találtak, de azok CVSS-átlaga magasabb volt, 6,49.

A sérülékenységek gyarapodását akár annak is betudhatnánk, hogy egyre népszerűbbek az ún. hibavadász (bug bounty) programok, amelyben a cégek jutalmat ajánlanak fel külső biztonsági kutatóknak a feltárt sérülékenységekért. A RiskBased Security statisztikái szerint azonban ez közel sincs így. A feltárt sérülékenységeknek ugyanis nem egészen 6 százalékát fedezték fel ezeknek a programoknak a keretében.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.