A bolygó körül keringő eszközök elengedhetetlenek a mindennapos élet működtetésében, így különösen fontos, hogy ezek a rendszerek megfelelő védelemmel rendelkezzenek.

Egy áprilisban tartandó konferencia keretében kiválasztott szerencséseknek alkalma lesz kontrollált, biztonságos körülmények között kísérletet tenni egy műhold megbuherálására. A információbiztonsági bemutatónak is felfogható eseményt az Európai Űrügynökség (ESA) hirdette meg, a célpont pedig a kormányközi űrkutatási szervezet 2019-ben pályára állított speciális műholdja, az OPS-SAT lesz.

A különleges szatellit egyfajta kísérleti laborként funkcionál, amely számos új technológia, szoftver és alkalmazás kipróbálására ad lehetőséget a partnerként csatlakozó fejlesztőknek. A mindössze 30 centiméteres eszköz informatikai arzenálja tízszer komolyabb, mint amivel bármelyik másik, használatban lévő ESA-műhold rendelkezik. Kialakításánál kifejezetten az volt a cél, hogy a magasban zajló kísérletek biztonságosak legyenek, és sem más eszközök, sem emberek épségét ne veszélyeztessék.

A puding próbája viszont az evés. Ennek szellemében az ESA az áprilisi akcióval igyekszik a rendszer "ütésállóságáról" meggyőződni. Bárhogy is alakul a demónak hívott kvázi hekkerverseny, az biztos, hogy az ennek során gyűjtött tapasztalatok csak segíthetik az űreszközök informatikai védelmének megerősítését.  

Az áprilisi eseményre sikeresen pályázók ellenőrzött hozzáférést kapnak az OPS-SAT-hoz a konferencia alatti élő bemutató megtartásához. A csapatoknak viszont igyekeznie kell majd, mivel a műholddal mindössze hat percig tudnak majd kapcsolatban maradni.

Érdekesség, hogy az ESA a lehetőséget már egy hónappal ezelőtt meghirdette, ám az akkori kiírást gyorsan visszavonták. Nem megerősített hírek szerint azért, mert a "Hekkelj meg egy ESA műholdat!" cím megfeküdte a vezetőség gyomrát. Talán igazuk van, hiszen a népi bölcsesség szerint semmi jó nem sülhet ki abból, ha ördögöt festünk a falra.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.