Már nem csak nyugatra lehet menni. A technológiai fejlődésben élen járó Észtország is tárt karokkal várja a magyar informatikusokat.

A világszerte tapasztalható IT-s szakemberhiány a technológiai fejlődésben élen járó Észtországot is sújtja annak ellenére, hogy a mindössze 1,3 millió lakosú balti államban jelentős startupkultúra alakult ki. Olyan cégek indultak el az országból, mint a Skype vagy a Transferwise.

Most az észtek toborzási kampányt indítanak, hogy magyar szakembereket csábítsanak ott működő élvonalbeli IT-vállalatokhoz. A Career Hunt programba olyan cégek kapcsolódtak be, mint a Taxify, a Twilio, a Skype (Microsoft), a Veriff vagy a Swedbank. A programban összesen tizenkét cég hirdet állásokat. Többek között back-end és front-end fejlesztőket, Java-, C#- és .NET-fejlesztőket, adattudósokat stb. keresnek.

A munkaadók igényeit a Jobbatical nevű nemzetközi állásközvetítő portál fogja össze, és az előzetes interjúztatást is lebonyolítja. A kiválasztott jelölteket előzetesen öt napra meg is hívják az országba, hogy megismerkedjenek a cégekkel és a helyi körülményekkel, illetve a helyszínen egy állásinterjún is részt kell venniük. Emellett elviszik őket a NATO internetes biztonsági központjába és a Robotexre, a világ legnagyobb robotikai fesztiváljára.

A programba szeptember 23-áig lehet jelentkezni a Career Hunt oldalon. A programban egyelőre húsz jelölt vehet részt.

De miért Észtország?

Bár az ország kicsi, hagyományai és elhelyezkedése kedvez az innovációnak – írta egy az észt stratuphelyzettel foglalkozó cikkében a VS.hu.

A hagyományokat a Szovjetunió biztosította. Észtország függetlenné válása előtt Tallin volt a szovjet high-tech ipar központja, a városban dolgoztak a legjobb IT-szakemberek (több, indulása óta világhírűvé vált startup alapítóinak szülei is ebben a központban dolgoztak informatikai mérnökként, programozóként).

Nagyon jó hatással van az országra Finnország közelsége is, így a finn befektetők, üzleti angyalok gyorsan megjelentek az országban, akik ráadásul azonnal globális piacban gondolkodtak. De kezdetektől erre kényszerítette a startupokat az ország kicsi mérete is: egy észt startup számára egyszerűen nem opció az, hogy csak a belföldi piacra koncentráljon.

Ezt állami szinten is segítették, és a nagy és előremutató e-kormányzati projektek is támogatták. Az ország digitalizációs sikereitől valószínűleg nem függetlenül magas az IKT-szakemberek aránya az összes munkavállalóhoz viszonyítva: 5,3 százalék. Ezzel szemben Magyarországon arányuk nem éri el az EU-s átlagot, ami 3,6 százalék.

Hiába voltak azonban állami programok, melyek a high-tech ipar megerősítését célozták, például hogy az észt gyerekek ötévesen kezdenek ismerkedni a programozás alapjaival, vagy hogy egyetemistáknak külön oktatják a startupalapítást, az észt gazdaságot ugyanúgy sújtja az informatikushiány, mint az EU bármely államát. Az előrejelzések szerint 2020-ban már 37 ezer infokommunikációs szakember hiányzik majd az észt munkaerőpiacról.

Közösség & HR

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.