Úgy tűnik, tényleg van mit javítani a cipész cipőjén, de az incidenssel kapcsolatos nyílt vállalati kommunikáció mindenképpen megsüvegelendő és segíthet másoknak elkerülni a hasonló helyzeteket.

Egészen jól megmutatja, mennyire nehéz az online térben elkövetett visszaéléseket kiszúrni az az eset, amiről nemrégiben maga a kárvallott, a KnowBe4 cég, pontosabban annak vezetője számolt be.

Az ügy röviden: egy fejlesztői állásra sikerült felvenni egy észak-koreai csalót, aki amint hozzájutott a munkaeszköz gyanánt küldött gépéhez, rögtön elkezdett rá kártékony programokat telepíteni. A vállalat biztonsági rendszere és szakértő csapata azonban a helyén volt, aminek köszönhetően gyorsan, további negatív következmények nélkül tudták lebuktatni a rosszban sántikáló "kollégát".

Bevett gyakorlat

Mint ahogy arról a Bitport hasábjain már többször beszámoltunk, az észak-koreai rezsim egyik bevett gyakorlata szerint az informatikában jártas tehetségeket megpróbálják jól fizető külföldi állásokhoz juttatni, amiből aztán valamennyire feltölthetők a nemzetközi szankciókkal teljesen elszigetelt ország devizakészletei. Az elsősorban a fegyverkezési tervekhez szükséges forrásokat biztosító program ugyanakkor egyes esetekben összekapcsolódik kémkedéssel, értékes üzleti információk megszerzésével is (ahogy ezt a KnowBe4-sztori is mutatja).

Ami a bevezetőben említett incidens különlegessé teszi, az a célpont tevékenységi köre. A vállalat ugyanis elsősorban biztonságtudatosságot és megfelelősségi témákat érintő kurzusokat tart, azaz pontosan azt igyekszik más szervezetek dolgozóinak megmutatni, hogy miként lehet felismerni és elkerülni az online visszaéléseket.

Tanulságos történet

Stu Sjouwerman vezérigazgató blogbejegyzése alapján nem lehet a HR-részleget abszolút hanyagsággal vádolni. A csaló összesen négy videóinterjún vett részt, ahol megerősítették a személyazonosságát, a bekért adatok és hivatalos(nak hazudott) papírok alapján pedig lefuttattak egy háttérellenőrzést is. Sajnos azonban a digitálisan manipulált fotó, a lopott személyi adatok, valamint az egyéb elterelő trükkök összességében célt értek.

Az észak-koreai személy valószínűleg simán felvehette volna első fizetését is, amennyiben nem akar még többet kihozni a sikeréből, és nem kezd a vállalat által küldött Macre azon nyomban malware-t telepíteni. A hálozatot fenyegető kódot azonban észlelték a céges biztonságért felelős rendszerek. A csaló azt követően vált elérhetetlenné, hogy gyenge lábakon álló magyarázatát nem vették be a KnowBe4 biztonsági szakértői, akik azon melegében riasztották az FBI-t.

A történetnek ugyanakkor több pozitív olvasata akad.

Magára a cégre nézve szerencsés, hogy – legalábbis a vezérigazgatói beszámoló alapján – az észak-koreai csalónak nem sikerült egyetlen vállalati rendszert sem kompromittálnia, illetve semmiféle érzékeny belső adathoz nem jutott hozzá.

Nagyobb léptékben pedig mindenképpen hasznosnak bizonyulhat az átvert vállalat őszinte beszámolója, mivel az esetből mások remélhetőleg tanulnak, és még gondosabban járnak el az új munkatársak felvétele során. Ahogy az elismert kiberbiztonsági szakíró Brian Krebs megfogalmazta: "ha ez megtörténhet egy biztonságtudatossággal foglalkozó céggel, akkor bárkivel megtörténhet".

Biztonság

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.