A szoftvereszköz-gazdálkodás fogalmával ma már többé-kevésbé tisztában vannak a szakemberek, de egy ilyen rendszer kialakításának számtalan buktatója van. Auerhammer Nóra szakértő (IPR-Insights) írása.

A szoftvereszköz-gazdálkodásnak (SAM – Software Asset Management) egy ideje már ISO-szabványa is van. A szabvány meghatározása szerint "a szoftvereszközök hatékony kezelését, szabályozását és védelmét jelenti egy szervezeten belül" (forrás: ISO 19770-1:2006 Szoftvereszköz-gazdálkodás szabvány), ami kulcsfontosságú terület minden informatikai szervezet sikeréhez. Ha egy vállalat rendelkezik egy átfogó és hatékony SAM programmal, jelentősen csökkentheti a jogi és gazdasági kockázatot, így például a nagy szoftvergyártók (Microsoft, Oracle, IBM stb.) termékeivel kapcsolatos auditkockázatot is.

A vállalatok ma már tudatosan törekednek megfelelni a gyártói elvárásoknak és törekszenek összhangba hozni a licencjogosultságait a tényleges telepítésekkel. A vezetők elkötelezettek a jogszerű szoftverhasználat megvalósítása irányában, igyekeznek a szoftvergazdálkodási folyamatokat a jogi és gazdasági követelmények figyelembevételével irányítani. Általánosságban tehát elmondható, hogy a nem vagy nem megfelelően licencelt szoftverek megléte a vállalatok hálózatában alapvetően nem a döntéshozói hozzáállás, hanem inkább a szoftvergazdálkodást támogató eszközök, folyamatok, esetenként a kompetencia és/vagy erőforrás hiányának következménye. Ugyanakkor azt is tapasztaljuk, hogy a vállalatok nem rendelkeznek stratégiával a szoftvereszköz-gazdálkodás területére vonatkozóan.

Melyek a sikeres SAM fókuszterületei?

Auerhammer Nóra

A szerző programozó, az IPR-Insights szoftvereszköz-gazdálkodási szakértője. A tanácsadó céghez szállítói oldalról érkezett. Közel tíz éve foglalkozik informatikai eszközgazdálkodással.

Ahhoz, hogy minél hatékonyabb rendszert építhessünk fel a következő kritikus dimenziókra kell fókuszálni (lásd az 1. ábrát).

SAM eszközök. Informatikai támogatás nélkül nem lehet megfelelő szoftvergazdálkodást kiépíteni. Mivel a szoftver sajátos eszköz, kezelésekor tekintettel kell lennünk különböző megjelenési formáira, azaz foglalkozni kell a felhasználói jogokat biztosító licencszerződésekkel, a telepítőkészletekkel, valamint a tényleges telepítésekkel. A jogszerű szoftverhasználat fenntartásához elengedhetetlen a szoftver e három formájának megfelelő nyilvántartása, kezelése. Továbbá a szoftvergazdálkodást támogató rendszer részletes tervezésekor ajánlott az optimális megoldás meghatározása (meglévő rendszerek integrációjával).

Adatok, információk. A szoftvergazdálkodás kialakításánál fontos szempont az adatok teljeskörűségének biztosítása, az erre való törekvés. A leltárnyilvántartásnak a következő elemekre kell kiterjednie:
    • hardverek;
    • telepített alkalmazások (szoftver alapadatok és telepítési példányok);
    • szoftverlicencek;
    • elektronikus dokumentumok nyilvántartása (licencigazolások, számla, szerződés);
    • nem telepítésalapú felhasználási adatok.

A licenc- és a telepítésoldali szoftveradatok összerendeléséhez elengedhetetlen, hogy azokat mind licenc, mind telepítés oldalon a szoftvereket pontosan meghatározó, azonos kritériumok alapján azonosítsuk.

SAM folyamatok. Egy komplex szoftvergazdálkodási működést kialakító projekt meghatározó mérföldköve a szoftver életútjához kapcsolódó folyamatok feltérképezése és szabályozása, melynek során figyelembe kell venni a szoftver életciklusának egyes állomásait az igényléstől a kivezetésig. Fontos, hogy szabályzatban rögzítsük a konkrét szoftvergazdálkodási lépéseket, az azokért felelős végrehajtókat. A szabályzatban a szoftvergazdálkodási folyamat elemeiről is rendelkezni kell. A folyamat meghatározásához sorvezetőként szolgálhat az ISO/IEC 19770-1:2017 Information technology - IT asset management systems - Requirements szabvány, illetve az ITIL SAM best practice gyűjteménye.

Folyamatokban résztvevő emberek (kompetencia). A szerepkörök kialakítása fontos lépés a SAM szervezeten belüli meghonosításhoz. Ennek szintje legfőképpen a szoftvergazdálkodási stratégiában definiált elképzelésektől és a szabályzatban meghatározott feladatoktól függ. Azt azonban kijelenthetjük, hogy a SAM-folyamatokban a licencmenedzser szerepkör játssza a főszerepet.

1. ábra. A sikeres IT szolgáltatás
(kattintson a képre a nagyításhoz)
 

 (J. A. O’Brien: Management Information Systems: Managing Information Technology in the Business Enterprise c. műve alapján)


A szoftvergazdálkodás vállalaton belüli működésének hatékonyságát az elfogadott és kommunikált SAM-stratégiához illeszkedő folyamatok, a szervezeti és informatikai támogatás biztosíthatja.

Miért fontos a SAM stratégia?

A stratégia célja az, hogy rögzítésük mindazon célokat, amelyeket a vállalati szoftvergazdálkodásnak a következő években el kell érnie, és egyértelmű meghatározzuk, hogy mely irányelvek, folyamatok és eljárások vonatkoznak az alkalmazási területhez tartozó eszközökre.

A stratégia elkészítésének feltétele, hogy konszenzus alakuljon ki a felelősök és a vállalatvezetés között, mert csak az biztosíthatja, hogy a folyamatok megfelelően szolgálják a vállalati működést. Az elfogadott stratégia alapján lehet kidolgozni a vállalati szoftvergazdálkodási folyamatainak részleteit, és definiálhatók az egyes szakterületek által használandó eszközök, nyilvántartások, adatbázisok.

Az egyes stratégiai célok megvalósításakor a fenti négy dimenzió egyikére vagy másikára a többinél nagyobb hangsúly helyeződhet, de ha már egy is kimarad, nem érvényesülnek a szoftvergazdálkodás által nyújtott előnyök. Például hiába van meg a szükséges kompetencia és az eszköz, mert ha hiányoznak a megfelelő adatok vagy a folyamatok, nem tud sikeres lenni a szoftvergazdálkodás.

A szoftvergazdálkodási stratégia célok meghatározásához támpontként szolgálhat az IPR-Insights másfél évtizedes szakmai tapasztalatai alapján megalkotott SAM-érettségi modellje (2. ábra). A modell olyan keretet ad egy több éven átívelő szoftvergazdálkodási projekt felépítéséhez, amely biztosítja a ráfordított erőforrások eredményes felhasználását. A gyakorlatban a fokozatosságra, az egyes kritikus dimenziók egyre mélyülő integrálására, automatizálására, valamint optimalizációra célszerű törekedni.

2. ábra SAM-érettségi modell
(kattintson a képre a nagyításhoz)


A cikksorozatunk következő részében az érettségi modell elemeit követve bemutatom, hogy milyen eszközöket és módszertanokat érdemes alkalmazni, hogy a négy egymással összefüggő dimenziót jobbá, pontosabbá és hatékonyabbá tehessük.

Cloud & big data

A Salesforce, a mesterséges intelligencia és Donald Trump

Bármely amerikai cég bármit fejleszt, szinte biztosan előkerül a mesterséges intelligencia és a leendő amerikai elnök neve. Utóbbival kapcsolatban a Salesforce vezetője némi kapszaicint is kevert egy nyilatkozatába.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.