Bár az eddigi fellépés minimum felemásra sikerült, az biztos, hogy a Microsoft és a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI együttműködése valóságos őrületet indított a mesterséges intelligencia által vezérelt technológia világában. Sőt úgy tűnik, hogy a Microsoft kutatói máris emelni próbálják a tétet: a társaságnál már a ChatGPT képességeinek kiterjesztését vizsgálják a robotikára, hogy robotkarokat, drónokat, otthoni asszisztenseket és más platformokat vezéreljenek intuitív utasításokkal, lényegében kiengedve a ChatGPT-t a számítógép képernyőjének korlátai közül.
A társaság oldalán közzétett beszámolóból kiderül, hogy a kutatás során megvizsgálják, képes-lehet-e a ChatGPT a fizikai világot értelmezve robotikai feladatok elvégzésére. Arra sokan számítanak, hogy a technológia számos iparágat, így az oktatást, az írást, a szoftverfejlesztést vagy akár a művészetet is felforgatja majd, de még izgalmasabb kérdés, hogy meg lehet-e tanítani a modellt a működési környezet összefüggéseinek figyelembe vételére, vagyis annak értelmezésére, hogy a robotok fizikai tevékenysége hogyan változtathatja meg a külső világ állapotát.
Felfogni is nehéz a lehetőségeket
A bejegyzésben Microsoft kutatói azon az egyszerű példán keresztül mutatják be a dolog nagyszerűségét, mintha egy otthoni asszisztensnek csak annyit kéne mondanunk, hogy "kérlek, melegítsd meg az ebédemet" – ha belegondolunk, egészen elképesztő dolog lenne, ha a robot mindössze ennyiből képes lenne az elejétől a végéig megbízhatóan végrehajtani a feladatot. Ehhez persze hozzáteszik, hogy eddigi munkájuk "a lehetségesnek csak egy töredéke", és figyelmeztetnek, hogy a ChatGPT ilyen kimeneteit nem szabad gondos elemzés nélkül telepíteni.
A kutatók az oldalon részletezik, hogyan használtak bizonyos parancsokat annak érdekében, hogy a ChatGPT átvegye az irányítást egy kis drón felett, és például tárgyakat találjon meg a szobában egy aránylag komplex utasítás részeként. Mint kiderült, a ChatGPT éppen azárt alkalmas az ilyen parancsok végrehajtására, amiért a technológia jónéhány szakembert aggodalommal töltel, és amiért egész iparágakat bolygatott fel az ilyen MI-eszközök bevezetésének a lehetősége: a chatbot gyorsan és hatékonyan ülteti át a természetes nyelvi bemeneteket programkódokra.
Részletek a Microsoft Autonomous Systems and Robotics Group jelentésében »
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak