Szaúd-Arábia 2017-ben jelentette be a Neom néven hivatkozott fejlesztési projektet, amit a teljes budapesti agglomeráció területének több mint hatszorosára terveztek a Vörös-tenger partján. Ennek a legtöbbet idézett eleme lenne a The Line (Vonal), egy 170 kilométeres, városmodulokból álló futurisztikus okosváros, amelyen belül 120 kilométer hosszan futna két, egyes pontjain az Empire State Buildingnél is magasabb struktúra, 5 millió embernek adva otthont és új munkahelyeket.
Az egészen elképesztő tervekből egyébként kiderült, hogy a Neom a totalitárius megfigyelő államot is kiteljesítené, ahol semmi és senki sem maradhat rejtve: még a bűncselekményeket is a gépek észlelnék és értékelnék anélkül, hogy bárki bejelentést tenne róluk. Ez azonban érdektelen abból a szempontból, hogy a projekt értékét már a legelején 500 milliárd dollárra tették, ami még akkor is húzósnak látszott, ha egy bő évtizedre tették a befektetés megtérülését az általa generált GDP-növekedésen keresztül.
Papíron minden a legnagyobb rendben
A hírek szerint már ennyit sem lett volna egyszerű összeszedni a befektetőktől, a Wall Street Journal hétvégi beszámolója alapján azonban nem is ennyibe kerülne a Neom felépítése: a 2080-ra tervezett végállapot eléréséhez a jelen állás szerint már 8,8 billió dollárra lenne szükség, ami több mint 25-szöröse a közel-keleti monarchia éves költségvetésének. Ráadásul a lap által szemlézett könyvvizsgálói jelentés azt is megállapította, hogy a tisztviselők trükközni próbáltak a valós költségek elrejtésével.
Ahogy a WSJ írja, az ellenőrzés "bizonyítékot talált a pénzügyek szándékos manipulációjára" a "vezetés egyes tagjainak" részéről, például a belső megtérülési ráták esetében, ahol fű alatt a többszörösére emelték a tervezett szolgáltatási díjakat. Ebben állítólag felmerül a McKinsey tanácsadóinak érintettsége is, akik szintén a projekten dolgoztak, később pedig az illetékesek igyekeztek eltitkolni a módosításokat, lehetőség szerint sehol sem emlegetve a költségszámításban megjelent változtatásokat.
Annyi már most biztosnak látszik, hogy a The Line egyre drágább és egyre nagyobb csúszásban van, amennyiben az idei Világgazdasági Fórumon tett bejelentések sem igazodtak az eredeti ütemezéshez. Ahogy a Futurism összeállításából kiderül, a Neom projekt egyre látványosabb zűrzavarához hozzájárul a vezetés bizonytalansága is: a korábbi vezérigazgató novemberben távozott, miután egy dokumentumfilm azt állította, hogy több tízezer külföldi munkás halhatott meg az eddigi építkezés során.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak