A WSJ szerint már világosan látszik, hogy annyiba kerülne befejezni a szaúdiak megalomán okosváros-projektjét, ami még arrafelé is egy picit soknak tűnik – különösen, hogy a megtérülésével sem érdemes komolyan számolni.
Hirdetés
 

Szaúd-Arábia 2017-ben jelentette be a Neom néven hivatkozott fejlesztési projektet, amit a teljes budapesti agglomeráció területének több mint hatszorosára terveztek a Vörös-tenger partján. Ennek a legtöbbet idézett eleme lenne a The Line (Vonal), egy 170 kilométeres, városmodulokból álló futurisztikus okosváros, amelyen belül 120 kilométer hosszan futna két, egyes pontjain az Empire State Buildingnél is magasabb struktúra, 5 millió embernek adva otthont és új munkahelyeket.

Az egészen elképesztő tervekből egyébként kiderült, hogy a Neom a totalitárius megfigyelő államot is kiteljesítené, ahol semmi és senki sem maradhat rejtve: még a bűncselekményeket is a gépek észlelnék és értékelnék anélkül, hogy bárki bejelentést tenne róluk. Ez azonban érdektelen abból a szempontból, hogy a projekt értékét már a legelején 500 milliárd dollárra tették, ami még akkor is húzósnak látszott, ha egy bő évtizedre tették a befektetés megtérülését az általa generált GDP-növekedésen keresztül.

Papíron minden a legnagyobb rendben 

A hírek szerint már ennyit sem lett volna egyszerű összeszedni a befektetőktől, a Wall Street Journal hétvégi beszámolója alapján azonban nem is ennyibe kerülne a Neom felépítése: a 2080-ra tervezett végállapot eléréséhez a jelen állás szerint már 8,8 billió dollárra lenne szükség, ami több mint 25-szöröse a közel-keleti monarchia éves költségvetésének. Ráadásul a lap által szemlézett könyvvizsgálói jelentés azt is megállapította, hogy a tisztviselők trükközni próbáltak a valós költségek elrejtésével.

Ahogy a WSJ írja, az ellenőrzés "bizonyítékot talált a pénzügyek szándékos manipulációjára" a "vezetés egyes tagjainak" részéről, például a belső megtérülési ráták esetében, ahol fű alatt a többszörösére emelték a tervezett szolgáltatási díjakat. Ebben állítólag felmerül a McKinsey tanácsadóinak érintettsége is, akik szintén a projekten dolgoztak, később pedig az illetékesek igyekeztek eltitkolni a módosításokat, lehetőség szerint sehol sem emlegetve a költségszámításban megjelent változtatásokat.

Annyi már most biztosnak látszik, hogy a The Line egyre drágább és egyre nagyobb csúszásban van, amennyiben az idei Világgazdasági Fórumon tett bejelentések sem igazodtak az eredeti ütemezéshez. Ahogy a Futurism összeállításából kiderül, a Neom projekt egyre látványosabb zűrzavarához hozzájárul a vezetés bizonytalansága is: a korábbi vezérigazgató novemberben távozott, miután egy dokumentumfilm azt állította, hogy több tízezer külföldi munkás halhatott meg az eddigi építkezés során.

Piaci hírek

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.