A héten az alapító-vezető Elon Musk mellett a részvényesek is idegesen várhatták annak a kaliforniai bírósági tárgyalásnak az ítélethirdetését, amelyben egy még 2019-ben történt, halálos kimenetelű közúti baleset miatt perelték be a Teslát. Az árfolyam végül nem indult zuhanórepülésbe, mivel az esküdtek szerint nem állapítható meg az autógyártó felelőssége a tragédia kapcsán.
A balesetben a Model 3-as Tesláját nem sokkal korábban vásárló sofőr életét vesztette, miután egy Los Angeles melletti autópályán nagyjából 100 km/h-s sebességgel hirtelen élesen letért az útról és egy fának ütközött. A szerencsétlenségben a jármű két utasa, köztük egy akkor 8 éves kisfiú is súlyosan megsérült.
A felperesek ügyvédei azt igyekeztek bebizonyítani, hogy a Tesla Autopilot rendszere alapvetően egy kiforratlan, hibás technológia volt (és jórészt még ma is az), amiről a gyártónak is tudomása volt, mégis teljes értékű önvezető technikaként reklámozta és értékesítette vele az autóit. A nyitóbeszédében az is elhangzott, hogy a "túlzott kormányvezérlés ismert probléma a Teslánál".
A Tesla ezzel szemben tagadta, hogy létezne ilyen hiba, mivel a felperesek által idézett jelentés csak elméletileg lehetséges problémákat igyekezett beazonosítani. A vállalat szerint pontosan ez a tanulmány tette lehetővé azt, hogy olyan megoldást építsenek be, ami teljesen kizárja ennek a lehetőségét. A cég a maga részéről emberi hibára vezette vissza az esetet, illetve azt sem látta bizonyítottnak, hogy az Autopilot egyáltalán be volt kapcsolba a baleset idején. A Tesla védekezését megkönnyítette, hogy a sofőr a vérminta alapján vezetés előtt alkoholt fogyasztott.
Precedens lehet belőle
Bár a Teslát számtalan kisebb-nagyobb ügy miatt perelik Amerikában, a fenti ügy azért számít kiemelt jelentőségűnek, mivel ez az első olyan ítélet, amelyet halálos kimenetelű baleset kapcsán hoztak. A vállalat számára így ez a győzelem nem csak a mostani kártérítés "megspórolását" eredményezi, hanem kihatással lehet a már folyamatban lévő több másik, súlyos kimenetelű incidens miatt indított jogi eljárások lezárására is.
Mindazonáltal az önvezető rendszerek potenciális veszélyei nem kizárólag a Teslánál jelentkeznek. Épp a napokban számoltunk be például arról, hogy a General Motorshoz tartozó Cruise teljesen leállítja autonóm taxikból álló flottáit, miután a kaliforniai közlekedési hatóságok visszavonták az üzemeltetési engedélyét, mert egyik járműve elütött és maga alá szorított egy zebrán szabálytalanul átkelő gyalogost, akit egyébként egy emberi sofőr vezette autó sodort a robotaxi útjába.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak