A Tesla/SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk 73,5 millió részvény felvásárlásával 9,2 százalékos részesedését szerzett a Twitter mikroblog-szolgáltatásban. A közel 3 milliárd dollár értékű üzlet nyomán egy csapásra ő lett a társaság legnagyobb részvényese, a Twitter árfolyama pedig azonnal több mint negyedével ugrott meg a tőzsdén, miután a tranzakció híre elterjedt egy hatósági beadvány nyomán.
Musk még március végén, éppen egy Twitter-üzenetben jelezte, hogy "komolyan gondolkodik" egy új közösségimédia-platform felépítésén. A Twitter rendszeres felhasználójaként már többször is bírálta a hálózatot és annak politikáját, amennyiben szerinte a vállalatnem tartja magát a szólásszabadság elveihez, és ezzel magát a demokráciát is aláássa.
A menetelés azonban nem ért véget a részvénycsomag megszerzésével, mert Musk nem sokkal később egy közvélemény-kutatást is indított. Ebben arról kérdezi a twitterezőket, hogy szeretnének-e a egy "szerkesztés gombot", vagyis az üzenetek szerkesztésének lehetőségét, ami a közösségimédia-platform egy sokak által régóta várt funkciója lenne.
Végső soron senki nem tud semmit
A Twitter vezérigazgatója, Parag Agrawal rögtön arra kérte a felhasználókat, hogy "óvatosan szavazzanak". Ettől függetlenül a poll kiírása után kevesebb mint három órával már több mint 1,2 millióan jelezték a véleményüket, több mint 75 százalékban támogatva a szerkesztési lehetőséget. (Összehasonlításképpen: Musk profilja több mint 80 millió követővel rendelkezik.)
A múlt héten egy másik közvélemény-kutatásban az üzletember azt kérdezte, hogy a Twitter algoritmusának nyílt forráskódúnak kellene-e lennie. Akkor a felhasználók több mint 82 százaléka válaszolt igennel, miközben a Twitter korábbi vezérigazgatója, Jack Dorsey ismét arról posztolt, hogy az egyes algoritmusok használata szabad választás kell, hogy legyen mindenki számára.
Egy még korábbi szavazás során Musk a Twitter és a szólásszabadság viszonyát dobta fel, és követőinek több mint 70 százaléka úgy látta, hogy a szolgáltató elégtelenül teljesít ezen a téren. Decemberben pedig egy mémben hasonlította Agrawalt Sztálinhoz, miközben Dorsey a diktátok később kivégzett elvtársaként szerepel a képen (utalva arra, ahogy kigolyózták őt a Twitter éléről).
A kommentárok most azt elemezgetik, hogy a 3 milliárd dolláros bevásárlás Musk tényleges vagyonának csak elenyésző részére, alig 1 százalékára rúg, vagyis adott esetben annak sem lenne akadálya, hogy tokkal-vonóval megvegye a Twittert. Ez a részvényeseknek nyilván jó hír, mert az aktuális árfolyamnál sokkal többet kapnának a befektetésük után, a Reuters viszont arról is beszámolt, hogy az elemzők minimum gyanúsnak tartanak néhány opciós üzletet, amelyet szó szerint közvetlenül Elon Musk beszállása előtt kötöttek a tőzsdén.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak