Csak úgy záporoztak a bírósági fejlemények múlt hét pénteken ahhoz köthetően, hogy Elon Musk néhány héttel ezelőtt kijelentette, végleg elsétál a Twitter-felvásárlás kapcsán áprilisban aláírt szerződéstől. A közösségi hálózat válaszul beperelte a Tesla és a SpaceX alapító-vezetőjét, igyekezvén rászorítani arra, hogy teljesítse a megállapodásban vállalt kötelezettségeit.
Az ügyről a Delaware államban működő ún. kancellári bíróság vezetője dönthet, aki történetesen azon kevés amerikai jogászok egyike, akik korábban már rákényszerítettek egy vevőt arra, hogy akarata ellenére végigvigyen egy cégfelvásárlást. Kathaleen McCormick személye így nem feltétlenül jelentett jó óment Musk számára.
Gyorstüzelő üzemmód
A bírónő eddigi nyilatkozatai alapján igyekszik a lehető legrövidre fogni az eljárást, pénteken pedig ennek megfelelően október 17-ére meg is hirdette az úgynevezett ötnapos tárgyalást. A Twitter egyébként már szeptemberben indult volna, Musk ügyvédei viszont azt próbálták elérni, hogy jövő februárig semmi ne történjen.
Órákkal McCormick döntését követően Musk csapata viszontkeresetet nyújtott be a Twitter ellen. Az egyelőre nem világos, hogy pontosan mire hivatkozva és mit szeretnének a jogászok elérni. Az első körben bizalmasan benyújtott 164 oldalas dokumentumból azonban a bírósági szabályok értelmében rövid időn belül nyilvánosságra kell hozni egy kivonatolt változatot.
És ezzel még mindig nem volt vége a pénteki bírósági történéseknek. Ugyanezen a napon ugyanis beérkezett egy kereset a Twitter egyik részvényesétől, aki a vállalathoz hasonlóan szintén azt szeretné elérni, hogy bíróság kötelezze Muskot a felvásárlás lezárására, állapítsa meg, hogy megszegte a Twitter részvényeseivel szembeni bizalmi kötelezettségét, végezetül ítéljen meg kártérítést az általa okozott veszteségekért. A beadvány mögött álló befektető szeretné mindezt csoportos keresetté duzzasztani, tovább növelve a nyomást a technológiai világ fenegyerekén, aki amúgy más ügyei miatt sincs éppen túl jó periódusában.
Egyetértenek abban, hogy semmiben nem értenek egyet
Visszatérve a Twitter és a Musk közötti eredeti perre: a két fél néhány napja alapvetően megegyezett az október 17-i tárgyalásról, de ezzel véget is ért a közös halmaz. A legnagyobb nézeteltérés továbbra is a közösségi platformon aktív kamuprofilok tényleges aránya körül van.
Musk a szerződéstől való elállást többek között azzal igyekszik igazolni, hogy a cég menedzsmentje által következetesen emlegetett "kevesebb mint 5 százalék" távolról sem fedi a valós mennyiséget. Ennek ellenőrzését pedig a Twitter folyamatosan szabotálta azzal, hogy nem adta át Musk szakértői csapatának a kért belső információkat.
A Twitter ellenben azt mondja, hogy egyrészt bizonyos (érzékeny személyes adatokat tartalmazó) információkat egyáltalán nem áll módjában kiadni, másrészt pedig a per kapcsán Muskék olyan nagy mennyiségű és a kérdés szempontjából irreleváns adattömeget igyekeztek megszerezni, amit semmi nem indokol.
Októberig tehát még bőven lesz mit eldönteni az ügyben eljáró McCormicknak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak