Persze ennek a vidéki jelenlétnek a gyakorlati jelentősége egyelőre nem sok, hiszen csak Zalaegerszeg belvárosában érhető el a szolgáltatás.

Megvan a második 5G-s szolgáltató is. A Vodafone után a Magyar Telekom is bekapcsolta 5G-s hálózatát. Míg a Vodafone-é csak Budapest bizonyos részein (a tavaly októberi induláskor Budapest belső kerületeiben és a Duna mentén – ez érdemben azóta sem változott) érhető el, a Telekom kihasználva zalaegerszegi jelenlétét a megye jogú város bizonyos területein is bekapcsolta a szolgáltatást, amivel megvan az elsősége is (ti. első vidéki kereskedelmi 5G).

Jelenleg Budapesten a belváros egyes részein, a Telekom Könyves Kálmán körúti székházában és az azzal szomszédos Groupama Arénában, a Puskás Ferenc stadionban, Zalaegerszeg belvárosában, valamint a zalaegerszegi ZalaZone járműipari tesztpályán érhető el – írta közleményében a vállalat.

Egyelőre más csomagokhoz ajándék

A szolgáltató ugyanúgy, mint annak idején a Vodafone, bizonyos csomagjaihoz átmeneti időre automatikusan aktiválja az 5G lehetőséget. A hálózat használatához azonban értelemszerűen szükség van 5G-s készülékre is.

Az 5G-t azok a jelenlegi előfizetők használhatják egyelőre 6 hónapig, akiknek korlátlan mobiladatot tartalmazó csomagjaik vannak. Azok is megkapják fél évig az 5G-s lehetőséget, akik most váltanak ilyen szolgáltatásra. Aki most vesz 5G-s készüléket, és ahhoz 10 gigabájt adacsomagot tartalmazó lakossági vagy 15 gigabájt adacsomagot tartalmazó kis üzleti előfizetést választ, automatikusan 3 hónap 5G-elérést kap.

A szolgáltató jelenleg két 5G-képes készüléket kínál, az LG V50-et (listaára 316 ezer forint) és a Huawei Mate 20X 5G-t (listaára 347 ezer forint), de ígérete szerint hamarosan a Samsung erre hardveresen alkalmas készülékei is 5G-képessé válnak egy szoftverfrissítést követően.

A Telekom 5G-je a 3,6 GHz-es tartományban működik. A hálózati eszközöket az Ericsson szállította. A hálózatot már egy ideje valószínűleg építik, hiszen a frekvenciaaukció, melyen a Telekom hozzájutott a kereskedelmi szolgáltatáshoz szükséges frekvenciákhoz, mindössze két hete zárult le. Az aukción a vállalat 12×10 MHz-es blokkot szerzett a 3,6 GHz-es tartományban.

Mikor lép a Telenor?

Az aukció harmadik résztvevője, a Telenor a 700 MHz-es és a 3,6 GHz-es tartományban nyert frekvenciasávokat. Mivel a szolgáltató is túlesett a szokásos tesztkörökön – tavaly májusban kapcsolták be az első magyarországi 5G-s hálózatot Győrben –, megkerestük a szolgáltatót, tervez-e a Telekomhoz hasonló gyors indulást 5G-ben.

Amint kapunk választ, frissítjük cikkünket.

FRISSTÉS. Mint a Telenor írta, az elmúlt hónapokban tesztfrekvencián működtette az erre a célra kiválasztott 5G bázisállomásait, de azok használati joga az 5G-aukció lezárását követően lejárt. A vállalat azonban a kísérleti frekvenciáról való átállást követően  rövidesen elindítja a kereskedelmi 5G-szolgáltatását az aukción elnyert 3,6 GHz-es sávon. A szolgáltatás meghatározott budapesti és győri területeken, valamin a törökbálinti bázisállomásain érhető majd el. A szolgáltató emellett felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a nagy lefedettséget lehetővé tevő 700 MHz-es tartományban az 5G-s szolgáltatások legkorábban szeptembertől indulhatnak, mert ezen a frekvencián jelenleg még a földfelszíni digitális televíziós műsorszórás folyik.

A Telenor azon az állásponton van, hogy bár az új technológia új lehetőségeket teremthet, a hazai 4G-s hálózatok a fejlettségüknek és kapacitás-tartalékainak köszönhetően ki tudják szolgálni a növekvő felhasználói igényeket is – mint ahogy ez az elmúlt hetekben a koronavírus miatt megnövekedett extra terhelés bizonyította is. Ahogy az már a korábbi technológiaváltások során is megfigyelhető volt – az új technológia fokozatosan fogja csak átvenni a korábbi műszaki megoldások helyét. Egyelőre az 5G-képes készülékek elérhetősége és elterjedtsége is igen alacsony, így a felhasználók is ezek fokozatos térnyerésével térnek át az új technológiára – írta lapunknak a szolgáltató. Ezért a Telenor a közeljövőben elsősorban az 5G ipari felhasználásában és kísérletekben lát lehetőséget.

Mobilitás

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.