A qvik elnevezésű megoldás az MNB alelnöke szerint nemcsak biztonságos és versenyképes, de Magyarország pénzügyi szuverenítását is erősíti.

Szeptember elsejével útjára indult a hazai fejlesztésű azonnali fizetési rendszer, a qvik. A megoldás tegnap tartott hivatalos budapesti bemutatóján Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a qvik érdemei közé sorolta, hogy az "minden elemében hazai, erősíti Magyarország pénzügyi szuverenitását, digitális és biztonságos, valamint versenyképes".

A qvik a felhasználóknak teljesen ingyenes fizetési és pénzküldési funkciót biztosít, míg a kereskedők számára az esetek többségében jóval kisebb költséggel jár, mint az eddig használt alternatív konstrukciók.

Négy a nyerő?

A rendszer összesen négyféle fizetési módot tesz lehetővé.

A qvik-QR-t a kereskedő vagy számlakibocsátó fogja majd megjeleníteni internetes vásárlásnál a webshop felületén, fizikai boltokban a pénztárgép vagy a POS-terminál kijelzőjén, de akár egy papír alapú számlán is elhelyezhető.

A qvik-NFC fizikai vásárlások során alkalmazható a jelenleg ismert érintéses fizetéshez hasonlóan. Az ügyfélnek mindössze valamilyen okoseszközét a terminálhoz kell érintenie, majd a fizetés jóváhagyása után megtörténhet az ingyenes átutalás.

A qvik-link a kereskedők vagy számlakibocsátók mobilalkalmazásába integrált fizetést jelent, melyre kattintva az alkalmazás átirányítja az ügyfelet a mobilbankja átutalási felületére, ahol jóváhagyhatja a qvik-fizetést.

A qvik-kérelem a kedvezményezettől induló értesítést jelent, melyre kattintva válaszul ingyenes átutalás kezdeményezhető. A kérelem érkezhet egy közműszolgáltatótól, egy webshopos vásárlás alkalmával, utánvételes csomagküldés során, vagy fizikai vásárlás esetében, de akár egy ismerőstől is. A qvik-kérelem fogadásához szükséges, hogy a kérelem küldője ismerje a címzett bankszámlaszámát, vagy a másodlagos azonosítóját (telefonszám, email-cím vagy adószám). Utóbbi lehetőség csak akkor adott, ha a címzett előzetesen regisztrálta ezeket számlavezető bankjánál.

Hazai termék

Virág Barnabás a bemutatkozó sajtóeseményen kiemelte: "a qvik teljes egészében hazai cégek által üzemeltetett technológiai megoldás, és a felhasználók adatai is az országhatáron belül maradnak", miközben a remények szerint a megoldás a banki versenyt is erősíteni fogja.

Az MNB alelnöke a qvik várható elterjedése kapcsán elmondta: "az átálláshoz idő kell, az új fizetési megoldás folyamatosan terjed majd, de a jegybank bízik abban, hogy a következő években dominánssá válik".

A pénzintézetek részéről Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója többek között arról beszélt, hogy az új fizetési megoldás sikeréről végső soron a fogyasztók döntenek majd. "A qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos" - fejtette ki. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy az elfogadói oldal nagyon összetett, ezért az elkövetkező 6-12 hónap fontos időszak lesz.

(Fotó:  MTI/Hegedüs Róbert)

Mobilitás

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.