Ahogy megvette, gyorsan át is szabja a VMware-t a Broadcom. A felvásárlást mindössze pár hete, a kínai aggályok eloszlása után sikerült lezárni, de máris jelentős változásokat jelentettek be.
A lényeg három tételben összefoglalható:
● Azonnali hatállyal megszüntették az örökös licencek értékesítését, és azokra támogatási szerződést sem kötnek. A megvásárolt örökös licencek értelemszerűen "örök életűek", ám azokhoz a VMware csak "a szerződéses kötelezettségvállalásokban meghatározottak szerint" nyújt támogatást, ha a támogatási szerződés lejár, utána azt már nem lehet megújítani.
● Két csomagba (Cloud Foundation, valamint a virtualizációs stacket összefogó és az Aria csomaggal kiegészített vSphere Foundation) integrálják a szoftvercég termékportfólióját. Ezekhez lehet majd választani opcionálisan elemeket (pl. zsarolóvírus elleni védelemet, tárolási, katasztrófa-helyreállítási és alkalmazásplatform-szolgáltatást vagy 2024-től a Private AI Foundationt).
● Megfelezik a Cloud Foundation hibrid felhőcsomag előfizetési listaárát, bár az egyelőre nem derült ki egyértelműen, hogy minek a felét kell majd fizetniük a felhőbe kényszerülő ügyfeleknek. Az árcsökkentés mindenképpen erős pozitív üzenet, mivel a korábbi felvásárlásokat (CA, Symantec) szinte mindig áremelés követte.
A radikális modellváltást olyanokkal is vonzóbbá szeretné tenni a VMware, hogy az új konstrukcióhoz magasabb szintű támogatási szolgáltatást ígér (pl. emelt szintű támogatást a megoldás aktiválásához és az életciklus-kezeléshez). A vállalat annyi engedményt tesz, hogy a VMware vSphere Standard és a VMware vSphere Essentials Plus továbbra is megvásárolható lesz önállóan is "a korlátozottabb igényű telepítésekhez".
Emellett bevezetett a cég egy "bring-your-own-subscription" konstrukciót, amellyel biztosítja a Cloud Foundation-licencek hordozhatóságát a VMware által hitelesített hibridfelhő-végpontok között; valamit "trade-in" programot indítanak, amelynek keretében az örökös licencek kedvezményes áron lehet becserélni frissített előfizetésre.
Lehetett tudni, hogy jön a váltás?
A váltásról a Gartner egyik elemzési vezetője, Michael Warrilow azt mondta a The Registernek, hogy sok ügyfél lesz dühös amiatt, mert a szoftvergyártó egyik pillanatról a másikra radikálisan változtat két évtizedes értékesítési gyakorlatán. Emellett technikailag sem lesz egyszerű örökös licencek átalakítása előfizetéssé.
Az Ars Technika és a The Stack azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy a VMware menedzsmentje és Hock Tan Broadcom-vezér már tavaly utalt arra, hogy a felvásárlás után gyors váltás következik. A VMware alelnöke, Krish Prasad, aki a Cloud Foundation divíziót is irányítja, hét eleji blogbejegyzésében azt írta, hogy a váltás természetes következménye a vállalat többéves stratégiájának, és az a célja, hogy az ügyfelek számára megkönnyítsék az új innovációkhoz való hozzáférést.
Mindettől függetlenül a váltás radikális. Különösen úgy, hogy a konkurensek (pl. Nutanix, Proxmox, Canonical) igyekeznek rástartolni a VMware elégedetlen ügyfeleire. Szakértők szerint azonban a virtualizációs technológia lecserélése nem tartozik a legegyszerűbb feladatok közé, ráadásul a professzionális alternatívák sem olcsók.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak