A rajta tárolt anyagok két hétig lehettek gond nélkül elérhetők az internetről, azt egyelőre nem közölték, hogy a biztonsági kutatókon kívül másoknak is feltűnt-e a dolog.

Az amerikai védelmi minisztériumnak hétfőn sikerült biztosítania egy olyan szervert, amelyen keresztül az elmúlt két hétben belső katonai levelezést lehetett nyíltan elérni az internetről. A kiszolgáló a Microsoft Azure kormányzati felhőjében működik a kereskedelmi ügyfelektől fizikailag is elkülönített módon, és így érzékeny, de nem minősített kormányzati adatok megosztására is használták. Az érintett fiókrendszer a TechCrunch beszámolója alapján három terabájtnyi belső katonai e-mailt tárolt, amelyek közül sok a különleges katonai műveletek végrehajtásával megbízott U.S. Special Operations Command (USSOCOM) katonai egységhez tartozik.

A lap szerint a szerver egy hibás konfiguráció miatt maradt jelszavas védelem nélkül, így praktikusan bárki hozzáférhetett a rajta lévő adatokhoz egy sima webböngésző segítségével, ha ismerte a megfelelő IP-címet. A hibát egy biztonságikutató fesezte fel, aki ezzel kapcsolatban részletekkel szolgált a TechCrunchnak, hogy a lap értesíthesse az amerikai kormányt. Erre állítólag vasárnap reggel került sor, de a szerver csak hétfőn vált elérhetetlenné, amikor a hivatalos közlés szerint megindították az ügy vizsgálatát. A USSOCOM egyelőre annyit erősített meg, hogy nem törték fel a különleges műveleti parancsnokság információs rendszereit.

Az ilyesmi az ellenfeleknek egy kincsesbánya

Azt nem tudni, hogy a biztonsági kutatón kívül más is felfedezte-e a hibát abban a két hétben, ameddig a felhőszerver hozzáférhető volt, és a TechCrunch arra a kérdésére sem kapott választ, hogy a védelmi minisztérium rendelkezik-e technikai lehetőségekkel a szabálytalan hozzáférések vagy az adatok letöltésének igazolására. A lap szerint valószínűnek tűnik, hogy a hibás konfiguráció emberi tévedésre vezethető vissza, a szerveren tárolt üzenetek pedig évekre nyúltak vissza, köztük olyan személyzeti kérdőívekkel, amelyek érzékeny és értékes háttérinformációt tartalmaznak egyes biztonsági felhatalmazásokkal rendelkező személyekről.

A Shodan keresőmotor mindenesetre már február 8-án is észlelte a szóban forgó adatszivárgást, és a cikkben felidézik azt a (némileg) hasonló 2015-ös incidenst, amikor feltételezhetően kínai hekkerek lopták el több mint 22 millió szövetségi alkalmazott adatait a személyzeti ügyekért felelős kormányügynökségtől. Akkor olyan személyes adatok is sérültek, amelyeket a hivatal a biztonsági átvilágítások során gyűjtött be. A mostani esetben a TechCrunch nem látott minősített információnak tűnő fájlokat, ami összhangban lenne az USSOCOM hálózataira vonatkozó szabályokkal, vagyis a minősített rendszerek elkülönítésével a publikus internettől.

Biztonság

Robotok támadása: már az autókereskedők sincsenek biztonságban

A hamarosan itthon is kapható kínai Chery modelljeit egyes szalonokban már hosszúhajú szőke nőt imitáló robotok próbálják rásózni az érdeklődőkre.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.