A Cloudflare eszköze nem csupán védelmet kínál a túlságosan kíváncsi internetszolgáltatóktól, hanem gyorsabb internetezést is biztosít.
Hirdetés
 

Nem mindenhol és nem minden internetszolgáltató, de jelentős részük próbál meg extra bevételre szert tenni - a szolgáltatás havidíján túl - az előfizetőikről gyűjtött információk hirdetőknek való eladásából. Azok többsége, akik felismerik ezt a jelenséget, nem örül ennek, viszont a kellő ismeretek hiányában nem sokat tud tenni ellene. Pedig nem is olyan nehéz a feladat.

Egyszerű, mint az egyszer egy

Megkönnyítendő az internetezők dolgát, a Cloudflare pár napja állt elő 1.1.1.1 eszközével. Nem csupán gyorsabb webezést kínál, hanem egyben nehezebbé is teszi az internetszolgáltatók adatszerzési kísérleteit. Az adatok magánszférában való tartásához persze nem árt alkalmazni a DNS over HTTPS megoldást sem. A böngészési adatok titkosításának módszere az IETF (Internet Engineering Task Force) bábáskodásának köszönhetően jött létre.

Az 1.1.1.1 használatával a felhasználók a Cloudflare-re bízzák a névfeloldási feladatokat. Ez a folyamat alapvető az internet működése szempontjából, mivel a böngészőbe begépelt domainnevekből így lehet elérni az IP-címek alapján azonosított weboldalakat. Alaphelyzetben az internetszolgáltató biztosítja ezt a szolgáltatást, így gyakorlatilag folyamatosan nyomon követheti előfizetői online szokásait.

Ezzel szembemenve kínálja saját eszközét a Cloudflare, mely ingyenesen áll az érdeklődők rendelkezésére. Ehhez első nekifutásra elég begépelni a böngésző címsorába az 1.1.1.1-et, ami megnyitja a vállalat szolgáltatásának indítólapját. Ezt követően a site végigvezeti a felhasználót a szükséges lépéseken.

Semmi sem tökéletes
Alig egy éve a CloudFlare szolgáltatásai egy apró bug miatt a létező legérzékenyebb adatokat szórták ki a netre, amelyeket a webes keresők még el is tároltak. Az eset Cloudbleedként vonult be a katasztrofális adatbiztonsági incidensek rövid történetébe.

Jelszavak, titkosítási kulcsok és más, hasonlóan érzékeny információ is nyilvánosságra kerültek, ráadásul a webes keresők cache-elték is a kikerült adatokat (a Google még nemrégiben is őrizte a nyomokat), így az elvi lehetőséghosszú idő óta megvolt azok begyűjtésére.

De miért biztonságosabb?

Felmerül a kérdés, hogy mitől jelent nagyobb védelmet a személyes adatok vonatkozásában az internetszolgáltató helyett egy másik vállalatra bízni a böngészési adatokat. Nos, a Cloudflare – pontosabban a vállalat igazgatója, Matthew Prince – állítása szerint ugyan az információ valóban beérkezik hozzájuk, de azt nem tárolják el. A lehető leghamarabb és véglegesen törlik rendszerükből.

És, hogy ne csak egy kijelentés álljon biztosítékul az internetezők számára, a cég a tőle független KPMG auditoraival együttműködve átláthatóvá tette a folyamatot. Prince szerint ez a lépés különbözteti meg őket más, nyílt és ingyenes DNS-szolgáltatást kínáló vetélytársaiktól. Például a Cisco féle OpenDNS-től vagy a Google Public DNS-től. Utóbbi ugyan korlátozza az elmentett információk mennyiségét, de például anonimizált listát készít az összes, felhasználók által meglátogatott webcímről.

A végső megoldás tehát az 1.1.1.1 használata? Korántsem, és ezt maga Prince is elismeri. Az ISP-k ugyanis nem csupán a névfeloldás eszközével kíváncsiskodhatnak felhasználóik online szokásai után. Webezési gyakorlatunkról árulkodó információkhoz a titkosítatlan csatornákon keresztül áramló adatfolyamok révén is hozzá lehet férni. A Cloudflare azonban úgy véli, hogy ezen a téren is tud segíteni.

Ehhez a korábban már említett DNS over HTTPS használatára van szükség. Ennek alkalmazásával minden, a böngészőn átáramló adat titkosításra kerül. Sajnos ezt jelenleg nem használják alapértelmezettként a böngésző- és operációsrendszer-fejlesztők, de ha általános gyakorlattá válik, akkor az internetszolgáltatók számára többé nem áll viszonylag egyszerű, legális eszköz előfizetőik online aktivitásának nyomon követésére.

Biztonság

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.