Ahogy a nagy szoftvergyártók egymás után fordulnak a felhő alapú szolgáltatások felé, úgy enyhül a köztük és az open source közösség között régóta zajló lövészárok-háború is, ami hagyományosan a desktop- és szerverfronton zajló küzdelemről szólt. A változásokat kevés esemény indikálja jobban, mint a Microsoft és a Red Hat szerdán bejelentett megállapodása, amelynek értelmében a Microsoft Azure a jövőben lehetőséget biztosít a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) és más szolgáltatások futtatására vagy igénybe vételére, amelyekhez a két vállalat közösen nyújt majd terméktámogatást az ügyfeleknek.
Ballmer annak idején a rákhoz hasonlította a Linuxot...
...ehhez képest a felek most a RHEL és más szoftverek futtatása/támogatása mellett együtt keresnek válaszokat a vállalatok, fejlesztők vagy független szoftvergyártók (ISV-k) igényeire, növelve a választékot és a rugalmasságot a publikus, privát vagy hibrid felhőben. Ez a vonatkozó közlemény szerint aláhúzza a nyílt forrás legfőbb előnyét, vagyis a választás szabadságát és a mentességet a szállítóktól való függőségtől, miközben az ügyfeleknek nem kell lemondaniuk a vállalati cloud munkafolyamatok egyik legnagyobb kiszolgálójának megoldásairól sem. A megállapodás főbb pontjai:
Az új szolgáltatások már a következő hetekben elérhetővé válnak, további részletek a MS közleményében olvashatók.
Mindez nem csak a Microsoftnek és a Red Hat-nek jelent versenyelőnyt a különböző területeken, de általában az open source közösség számára is jó hír. Utóbbival egyébként nem tegnap kezdett megváltozni a Microsoft viszonya (gondoljunk akár a tavaly bejelentett CoreOS-re), de úgy tűnik, hogy a vállalat teljes üzleti modelljének cloud alapú transzformációja ebben is új korszakot nyitott. Ahogy korábban elképzelhetetlen lett volna a Microsoft és a Red Hat alaptevékenységeinek ilyen fokú integrációja, a felhőben most már ilyen együttműködések is valósággá válnak.
A Microsoft Azure inkább becslések, mint konkrét adatok szerint a második legnagyobb publikus cloud platform, amelyet csak az Amazon Web Services előz meg a piacon. A Microsoft legutóbbi, harmadik negyedéves pénzügyi jelentése alapján az Azure-hoz kapcsolódó bevételek éves szinten megduplázódtak, bár pontos számokat erről sem közöltek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak