Ez korábban elképzelhetetlen lett volna, de a felhőben minden eddiginél magasabb szintre lépett a két szoftvergyártó együttműködése.

Ahogy a nagy szoftvergyártók egymás után fordulnak a felhő alapú szolgáltatások felé, úgy enyhül a köztük és az open source közösség között régóta zajló lövészárok-háború is, ami hagyományosan a desktop- és szerverfronton zajló küzdelemről szólt. A változásokat kevés esemény indikálja jobban, mint a Microsoft és a Red Hat szerdán bejelentett megállapodása, amelynek értelmében a Microsoft Azure a jövőben lehetőséget biztosít a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) és más szolgáltatások futtatására vagy igénybe vételére, amelyekhez a két vállalat közösen nyújt majd terméktámogatást az ügyfeleknek.

Ballmer annak idején a rákhoz hasonlította a Linuxot...

...ehhez képest a felek most a RHEL és más szoftverek futtatása/támogatása mellett együtt keresnek válaszokat a vállalatok, fejlesztők vagy független szoftvergyártók (ISV-k) igényeire, növelve a választékot és a rugalmasságot a publikus, privát vagy hibrid felhőben. Ez a vonatkozó közlemény szerint aláhúzza a nyílt forrás legfőbb előnyét, vagyis a választás szabadságát és a mentességet a szállítóktól való függőségtől, miközben az ügyfeleknek nem kell lemondaniuk a vállalati cloud munkafolyamatok egyik legnagyobb kiszolgálójának megoldásairól sem. A megállapodás főbb pontjai:

  • az Azure ügyfelei a Red Hat termékeit (RHEL, JBoss middleware stb.) natív módon vehetik igénybe;
  • a hibrid környezeteket teljes egészében lefedi majd az intergrált, vállalati szintű terméktámogatás;
  • egyesített workload-menedzsment a hibrid cloud telepítéseknél;
  • az alkalmazásfejlesztést .NET implemetáció segíti a Red Hat termékeiben (így a technológiák elérhetők lesznek a Red Hat OpenShift platformszolgáltatásban is).

Az új szolgáltatások már a következő hetekben elérhetővé válnak, további részletek a MS közleményében olvashatók.

Mindez nem csak a Microsoftnek és a Red Hat-nek jelent versenyelőnyt a különböző területeken, de általában az open source közösség számára is jó hír. Utóbbival egyébként nem tegnap kezdett megváltozni a Microsoft viszonya (gondoljunk akár a tavaly bejelentett CoreOS-re), de úgy tűnik, hogy a vállalat teljes üzleti modelljének cloud alapú transzformációja ebben is új korszakot nyitott. Ahogy korábban elképzelhetetlen lett volna a Microsoft és a Red Hat alaptevékenységeinek ilyen fokú integrációja, a felhőben most már ilyen együttműködések is valósággá válnak.

A Microsoft Azure inkább becslések, mint konkrét adatok szerint a második legnagyobb publikus cloud platform, amelyet csak az Amazon Web Services előz meg a piacon. A Microsoft legutóbbi, harmadik negyedéves pénzügyi jelentése alapján az Azure-hoz kapcsolódó bevételek éves szinten megduplázódtak, bár pontos számokat erről sem közöltek.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.