Az Európai Bizottság tavaly júliusban tette közzé előzetes vizsgálatának eredményét azzal kapcsolatban, hogy a Facebookot és az Instagramot is üzemeltető Meta hogyan sérti meg a digitális piacokat szabályozó európai keretrendszer (DMA) rendelkezéseit. A dolog lényege, hogy a társaság egy évvel korábban bevezetett pay-or-consent (fizetés vagy beleegyezés) modellje előfizetői díj ellenében biztosított mentességet az uniós polgároknak a reklámoktól és adataik reklámcélú vagy más üzleti felhasználásától, az EB álláspontja szerint azonban a kettő összemosása így is megsérti a DMA előírásait.
Ahogy az illetékes uniós biztos annak idején a jelentést kommentálta, a DMA lényege éppen az lenne, hogy a felhasználók kezébe adja a személyes adataikkal kapcsolatos döntéseket, a kisebb-nagyobb szolgáltatóknak is azonos feltételeket teremtve az adatokhoz való hozzáférésben. A Meta a maga részéről úgy látta, hogy az Európában bevezetett modell megfelel az ottani szabályozásnak, de konstruktív hozzáállást ígért azzal kapcsolatban, hogy végre lezárhassa az ügyet az Európai Bizottsággal. Ez a jelek szerint nem vezetett eredményre, és a Reuters forrásai szerint szinte biztos, hogy a vállalatnak újabb trösztellenes vádakkal és bírságokkal kell szembenéznie az EU-ban.
Ez már nem aprópénz lesz
Az Európai Bizottság már a múlt hónapban magas összegű, naponta számolt bírságokra figyelmeztette a Metát, miután arról tájékoztatták, hogy az amerikai közösségimédia-óriás csak korlátozott változtatásokra hajlandó a DMA-nak való megfelelés érdekében. A hírügynökség beszámolója alapján ez azt jelenti, hogy szinte biztosan újabb uniós trösztellenes vádakkal és nagy összegű büntetésekkel kell szembenéznie: utóbbiak június végétől kezdve a Meta globális forgalmának akár 5 százalékát is elérhetik, bár a Reuters forrásai szerint végleges döntés még nem született az ügyben.
A híradást egyelőre sem a társaság, sem a Bizottság nem kommentálta, de az biztos, hogy a Meta részvényei néhány százalékkal gyengültek a cikk megjelenését követően. A vállalat korábbi nyilatkozataira hivatkozott, amelyek értelmében "bízik benne, hogy megfelel a DMA-nak", mivel az európaiaknak kínált szolgáltatás "még meg is haladja a DMA követelményeit", az Európai Bizottság azonban "diszkriminálja az üzleti modelljét". A Reuters emlékeztet rá, hogy az EB áprilisban már rendre 200 és 500 millió eurós bírságot szabott ki a Metára és az Apple-re a DMA szerinti kötelezettségek megszegésére hivatkozva, 60 napos határidőt szabva a bizottsági határozatok érvényesítésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak