Bár a Microsoft már rég nem csupán a Windowsról és az irodai szoftvercsaládjáról szól, azért az Office-ból származó bevételek még mindig tetemes részét adják a forgalomnak. Nem meglepő tehát, hogy a programot igyekeznek a lehető legjobb formában tartani.
A kevesebb több
Tegnap a gyártó több apró, alkalmazásokon átívelő módosítást jelentett be. A cég külön kiemelte, hogy a változtatásokat a felhasználók bevonásával és szakaszosan vezeti be, ami azt is jelenti, hogy a visszajelzések alapján még további finomítások lehetségesek.
A felsorolt újítások közül a legmarkánsabb a Wordből jól ismert, menüket és eszközöket megjelenítő szalag "összezsugorítása". Ahogy a lenti képen is látható, a ribbon egysorossá változik, ami egyrészt nagyobb munkafelületet jelent, másrészt viszont óhatatlanul kevesebb információt, lehetőséget tartalmaz. Ez utóbbit az ikonok átrendezésével, animációkkal, grafikai módosításokkal igyekeztek a fejlesztők enyhíteni, de akik nem akarják elengedni a bővebb szalagot, azok természetesen beállíthatják a régi nézetet is.
Az elsőként a Word webes változatánál megjelenő új design később feltűnik majd az Outlookban is, illetve idővel a teljes portfólión, beleértve a Word, a PowerPoint és az Excel desktopra telepített változatait is. Mivel a "fekete öves" júzerek jellemzően utóbbiakat használják intenzíven, így érthető, hogy a változtatásokkal ott a legóvatosabb a Microsoft.
Okosodó kereső
A másik említésre érdemes változás a keresősáv felokosítása lesz. Itt a cég igyekszik mesterséges intelligencia és öntanuló algoritmusok segítségével jobban feltérképezni, mit is szeretne aktuálisan elérni az adott felhasználó. A nulladik lekérdezésként emlegetett ötlet azt takarja, hogy elég a keresőmező fölé vinni az egeret, a korábbi munkafolyamatok alapján az alkalmazás a gépelés megkezdése előtt felajánl lehetséges opciókat. Ezek között lehet sima keresés is, de más felhasználók profilja, naptári bejegyzések is szerepelhetnek az "étlapon".
Emellett az ikonok is kapnak némi törődést, az átrajzolással a különböző képernyőkhöz igazodhatnak gördülékenyen a grafikák, de a blogbejegyzésben található videóban a sebesség növeléséről is szó esik az újabb fejlesztéseknek köszönhetően.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak