Lényegében sorszámokra egyszerűsítené a különböző Wi-Fi szabványok elnevezését a Wi-Fi Alliance. A vezeték nélküli adatátviteli szabvány legújabb verziója, amely eddig hivatalosan 802.11ax néven futott, már Wi-Fi 6 néven kerül ki. Mint a szövetség közleménye írja, az új, egyszerűsített elnevezésekkel a kevésbé felkészült felhasználókat segítik, akik így könnyebben beazonosíthatják wifis készülékeik (okostelefonoktól a notebookon át a különböző okosotthon-eszközökig) adatátviteli képességeit, illetve azt, hogy például milyen routerhez tudják az eszközöket kapcsolni wifin keresztül.
Visszamenőleg a 802.11n-ig módosítanak
A szervezet visszamenőlegesen is átnevezi a szabványokat. A 802.11ax-ből Wi-Fi 6, az 'ac'-ből Wi-Fi 5, az 'n'-ből pedig Wi-Fi 4 lesz. Az elnevezések a gépek dobozán jó adag késéssel jelenhetnek meg. Egyrészt a már piacon lévő készülékeken továbbra is a régi szabványnevekkel találkozunk, másrészt maguknak a gyártóknak is kell átállási idő.
Az új nevek nemcsak a készülékdobozokon, hanem a szoftverekben is megjelennek majd. Az operációs rendszerek is így jelenítik meg az elérhető wifihálózat által támogatott szabvány(ok)at, így sokkal egyszerűbb lesz kiválasztani a korszerűbb-gyorsabb kapcsolatot (magasabb szám – frissebb szabványverzió).
A Wi-Fi Alliance a közleményéhez csatolta a fontosabb gyártók véleményét is: a gyártók egyöntetűen üdvözlik a szabványelnevezések egyszerűsítését. Mint a Qualcomm alalnöke, Rahul Patel nyilatkozta, ez az egyébként aprónak tűnő lépés nagyon fontos, mert a wifi napi szinten játszik kulcsszerepet több százmillió ember életében.
Jövőre jönnek a Wi-Fi 6-os eszközök
A Wi-Fi 6-os termékek nagy tömegben jövőre jelenhetnek meg. Bár a szabványt még nem véglegesítették – többszöri halasztás után most a legvalószínűbb, hogy ez a jövő év első felében történik meg –, már tavaly óta kaphatók 802.11ax-es termékek. 2017 augusztusban az Asus nyitotta a sort egy routerrel, melyben Broadcom chip dolgozik, majd a Huawei is becsatlakozott egy access pointtal melybe viszont a tavaly év elején bemutatott Qualcomm SoC biztosítja a wifikapcsolatot.
Bár az új elnevezések elvileg egyszerűsítik a wifis lehetőségek beazonosítását, aki kíváncsi a műszaki tartalomra, annak továbbra is el kell mélyednie a szabványleírásokban. Az egyes szabványváltások ugyanis ne feltétlenül a sebességben hoznak újat. Azaz vállalati környezetben voltaképpen nem oszt, nem szoroz az új név, legfeljebb abban, hogy egyszerűbb lesz a menedzsmentet meggyőzni arról, hogy egy Wi-Fi 6-os eszköz ha drágább is, legalább eggyel jobb, mint a Wi-Fi 5-ös.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak