Az a cél, hogy a felhasználók egyszerűbben beazonosíthassák az egyes szabványokat. A vállalatoknál azonban kevésbé számít az újítás.
Hirdetés
 

Lényegében sorszámokra egyszerűsítené a különböző Wi-Fi szabványok elnevezését a Wi-Fi Alliance. A vezeték nélküli adatátviteli szabvány legújabb verziója, amely eddig hivatalosan 802.11ax néven futott, már Wi-Fi 6 néven kerül ki. Mint a szövetség közleménye írja, az új, egyszerűsített elnevezésekkel a kevésbé felkészült felhasználókat segítik, akik így könnyebben beazonosíthatják wifis készülékeik (okostelefonoktól a notebookon át a különböző okosotthon-eszközökig) adatátviteli képességeit, illetve azt, hogy például milyen routerhez tudják az eszközöket kapcsolni wifin keresztül.

Visszamenőleg a 802.11n-ig módosítanak

A szervezet visszamenőlegesen is átnevezi a szabványokat. A 802.11ax-ből Wi-Fi 6, az 'ac'-ből Wi-Fi 5, az 'n'-ből pedig Wi-Fi 4 lesz. Az elnevezések a gépek dobozán jó adag késéssel jelenhetnek meg. Egyrészt a már piacon lévő készülékeken továbbra is a régi szabványnevekkel találkozunk, másrészt maguknak a gyártóknak is kell átállási idő.

Az új nevek nemcsak a készülékdobozokon, hanem a szoftverekben is megjelennek majd. Az operációs rendszerek is így jelenítik meg az elérhető wifihálózat által támogatott szabvány(ok)at, így sokkal egyszerűbb lesz kiválasztani a korszerűbb-gyorsabb kapcsolatot (magasabb szám – frissebb szabványverzió).

A Wi-Fi Alliance a közleményéhez csatolta a fontosabb gyártók véleményét is: a gyártók egyöntetűen üdvözlik a szabványelnevezések egyszerűsítését. Mint a Qualcomm alalnöke, Rahul Patel nyilatkozta, ez az egyébként aprónak tűnő lépés nagyon fontos, mert a wifi napi szinten játszik kulcsszerepet több százmillió ember életében.

Jövőre jönnek a Wi-Fi 6-os eszközök

A Wi-Fi 6-os termékek nagy tömegben jövőre jelenhetnek meg. Bár a szabványt még nem véglegesítették – többszöri halasztás után most a legvalószínűbb, hogy ez a jövő év első felében történik meg –, már tavaly óta kaphatók 802.11ax-es termékek. 2017 augusztusban az Asus nyitotta a sort egy routerrel, melyben Broadcom chip dolgozik, majd a Huawei is becsatlakozott egy access pointtal melybe viszont a tavaly év elején bemutatott Qualcomm SoC biztosítja a wifikapcsolatot.

Bár az új elnevezések elvileg egyszerűsítik a wifis lehetőségek beazonosítását, aki kíváncsi a műszaki tartalomra, annak továbbra is el kell mélyednie a szabványleírásokban. Az egyes szabványváltások ugyanis ne feltétlenül a sebességben hoznak újat. Azaz vállalati környezetben voltaképpen nem oszt, nem szoroz az új név, legfeljebb abban, hogy egyszerűbb lesz a menedzsmentet meggyőzni arról, hogy egy Wi-Fi 6-os eszköz ha drágább is, legalább eggyel jobb, mint a Wi-Fi 5-ös.

Piaci hírek

Ez a művégtag az Addams Familyben is megállná a helyét

Egy brit startup a világ első vezeték nélküli robotkarját fejleszti, ami lecsatolva szó szerint önálló életre kel.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.