Egy tavaly nyáron közzétett kutatásban már igazolták, hogy a robotok sokszor az átlagos emberi felhasználónál is sokkal jobban és gyorsabban képesek feltörni a CAPTCHA-kat, így az automatikus tesztek hiába váltak sokkal változatosabbá és kifinomultabbá az elmúlt két évtizedben, ha ugyanez elmondható a megkerülésükre fejlesztett technikákról is. A CAPTCHA-k készítői éppen ezért egyre nehezebb, sokszor már nevetségesnek tűnő promptokat készítenek, hogy távol tartsák a szoftverrobotokat, spammereket és a webhelyek működését veszélyeztető más tényezőket.
A felhasználók szempontjából persze az egész egyre furcsább lesz, ahogy egyre többször kell valami értelmetlen dolgot csinálniuk: a többség csak annyit tapasztal meg a küzdelemből, hogy ők kénytelenek alkalmazkodni a gépekhez, amelyek célja pedig az életük megkönnyítése lenne. Más szóval, nem a gépek emberszerű viselkedését tesszük próbára, hanem nekünk kell újra és újra bizonygatnunk, hogy nem vagyunk robotok. Mindez pedig kezd tényleg elfajulni, amikor a felhasználói élmény negatívba fordul a fejlett technológiával folytatott állandó versenyben.
Amit nem éri meg feltörni, az biztonságosnak tekinthető
A The Wall Street Journal hétfői összeállításából kiderül, hogy ha a zavaró CAPTCHA-feladványok egyre idegesítőbbnek és nehezebbnek tűnnek, akkor az amiatt van, mert tényleg azok. Nem csak az olyan, összetettebb és nagyobb odafigyelést igénylő promptok szaporodnak, mint amilyen a puzzle-darabok elcsúsztatása vagy a tárgyak forgatása, hanem a rejtvények egyre kevésbé hétköznapi helyzeteket teremtenek. A lapnak nyilatkozó szakember szerint a szoftverek nagyon jók például a fényképek címkézésében, így a CAPTCHA egy új, logikai alapú korszakába lép.
Ezen belül még a nehezebb CAPTCHA-kat is bőven 90 százalék fölötti hatékonysággal fejtik meg első próbálkozásra, de a cél nem is az, hogy olyasmit tervezzenek, ami biztosan kifog a gépi intelligencián. Ehelyett a fejlesztők olyan rejtvényeket próbálnak alkotni, amelyek megoldására nagyon költséges lenne a szoftverek betanítása. Más kérdés, hogy a kritikusok szerint a CAPTCHA mint koncepció sem valósította meg a kitűzött biztonsági célokat, és helyette dinamikusabb, mondjuk a viselkedéselemzésre épülő megközelítéseket kellene alkalmazni az ellenőrzések során.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak