Egy adatvesztési incidens átlagos költsége 3,9 millió dollár, de a nagyobb incidensek akár 350 milliót is felemészthetnek.

Több mint 6 százalékkal drágult az adatvesztés teljes költsége tavalyhoz képest. Ugyanakkor nem az idei árszint a legmagasabb – derül ki az IBM és a Ponemon Institute friss tanulmányából. 2016-ban az incidensek átlagos költsége 4 millió dollár volt. Az adatvesztések és -szivárgások többsége (48 százalék) egyébként kibertámadás vagy adatlopás miatt következik be. Emberi hiba okozza az incidensek 27 százalékát, míg rendszerhibák a maradék 25 százalékot.

De mi kerül ezen ennyibe?

Idén az eddigi incidensek átlagos költsége közel 3,9 millió dollár volt. Ez 6,4 százalékkal magasabb, mint 2017-ben, akkor az átlagos költség 3,6 millió dollár volt. A kutatók ugyanakkor kiszámolták azt is, hogy milyen költségei vannak a nagy incidenseknek. Az 1 és 50 millió rekordot érintő adatvesztések esetében a költségek 50 és 350 millió dollár közé esnek.

 
IBM - Ponemon Institute: Cost of a Data Breach 2018 (átlagos költségek)
Infogram


A tanulmány szerzői szerint az adatvesztési incidenseket elszenvedő cégek többsége csak a látható, jól számszerűsíthető veszteségeket veszi figyelembe. Pedig jelentősek azok a nehezen kalkulálható költségek is, melyek például a vállalat reputációjának csökkenéséből, az elveszített potenciális ügyfelekből vagy az incidens nyomán emelkedő működési költségekből erednek.

Egy incidens költsége négy főbb elemből tevődik össze. Van költsége a felderítésnek és eszkalációnak, azaz a problémakezelés magasabb szintre helyezésének. Ide tartozik például a forensic tevékenység, az auditszolgáltatások, a válságmenedzsment stb. Van költsége az incidens bejelentésének és az azzal kapcsolatos kommunikációnak. Értesíteni kell a szabályozó hatóságot, amihez sokszor külső szakértők bevonására is szükség lehet, valamint az érintett ügyfeleket emailben, telefonon stb.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Van költsége a felderítés utáni teendőknek. Ennek során kezelni kell az incidens által érintett ügyfelek, partnerek problémáit, az esetleges jogorvoslati kérelmeket, végre kell hajtani a szabályzó előírásait. Például intenzívebb kommunikációra van szükség az ügyfelekkel, nyomon kell követni a felhasználói fiókokat, újakat kell generálni, jogászokat kell fizetni, termékkedvezményeket kell adni, bírságot fizetni stb. Végül, de nem utolsósorban van költsége az incidens miatt elvesztett üzleti lehetőségeknek. Van egyrészt a rendszerkiesésből következő veszteség, hiszen olyankor az üzlet is áll. Ide sorolható az elvesztett ügyfelekből és az elvesztett üzleti lehetőségekből adódó költség, valamint az sem elhanyagolható tétel, hogy gyengébb lesz a cég reputációja, és csökken a goodwillje.

 
IBM - Ponemon Institute: Cost of a Data Breach 2018
Infogram


A Ponemon szakértőinek számításai alapján egy 50 millió rekordot érintő incidens 350 millió dolláros költségeiben közel 120 milliót tettek ki az elmaradt üzletekből eredő mínuszok.

Nem a bankoknak fáj a legjobban

A tanulmányszerzők megvizsgálták iparáganként is a költségeket. Meglepő módon az egy kompromittált adatrekordra jutó költség közel sem a pénzügyi szférában volt a legmagasabb. Globális szinten messze az egészségügy vezet 408 dolláros átlagos költséggel, míg a pénzügyi szektornak alig több mint felébe kerül ugyanez (206 dollár/rekord). Ha a iparágak átlagát nézzük (148 dollár), még kiugróbb az egészségügy helyzete.

 
IBM - Ponemon Institute: Cost of a Data Breach 2018 (iparági költségek)
Infogram


Általánosságban azonban az erősebb szabályozás alá eső területek – az egészségügy mellett a pénzügyi szektor, a gyógyszeripar vagy az energiaszektor általában magasabb költségekkel kell számoljon adatvesztési incidenseknél, mint a kevésbé szabályozott területek (kutatás-fejlesztés, kiskereskedelem stb.). A sor végén azonban az állami szektor áll alig 75 dollár/rekord költséggel.

A közel 50 oldalas teljes tanulmány egy kattintásnyira érhető el.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.