Ezt egy vilniusi blockchain-szakértő állítja. Persze azért a helyzet nem ilyen egyszerű.

Ha valaki nagyot akart kaszálni befektetéssel az elmúlt öt évben, akkor csakis bitcoinban volt érdemes tartania a pénzét. Legalábbis ezt állítja a vilniusi illetőségű Justinas Baltrušaitis elemző, aki többek között az InsideBitcoins.com szerkesztője is.

Baltrušaitis készített egy rövid blogbejegyzést, amelyben két grafikon a lényeg. Az egyik grafikonban azt foglalta össze, hogy világ meghatározó tőzsdeindexei mennyit emelkedtek az elmúlt öt évben a bitconin árfolyamához képest, a másikban pedig ugyanezt az összehasonlítást elvégzi az idei januártól júniusig tartó időszakra (a terminológiája szerint ROI-t, azaz befektetésarányos megtérülést számított, bár lényegében csak a kriptovaluta árfolyamának és a tőzsdeindexnek a nyers emelkedését hasonlította össze).

És akkor a spoiler: természetesen a bitcoinra fogadók nyertek, nem is keveset. Az általa kihozott eredményt jól összegezni, hogy a tőzsdeindexek átlaga 2015 júniusa és 2020 júniusa között 49 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a bitcoin majdnem 3461 százalékkal. Magyarán ha valaki az öt legfőbb tőzsdeindex emelkedésére tett fel 1 dollárt 2015. június 26-án, 2020 június 26-án nem egészen másfél dollárja volt. Ezzel szemben ha az 1 dollárján ugyanakkor vásárolt bitcoint, most 34,6 dollárja lenne (természetesen a költségekkel egyik esetben sem számoltunk).

 
Tőzsdeindexek vs. bitcoin: 5 év
Infogram


Hát ez tiszta beszéd. Ha a hivatalos tőzsdéket nézzük, a technológiai részvényekkel foglalkozó Nasdaq szerepelt a legjobban, ott öt év alatt közel meg lehetett duplázni a példában szereplő egy dollárt (97 százalékos növekedés). Az S&P 500 és a Dow Jones átlaghoz közel teljesített (46, illetve 42 százalék). A japán index, a Nikkei viszont már csak 12 százalékot hozott, a londoni FTSE-n (Financial Times Stock Exchange 100) pedig 7 százalékot vesztettek a befektetők.

És ha így van is...

Bár a grafikonok látványosak, a helyzet közel sem ilyen egyszerű. Egyrészt aki komolyan foglalkozik tőzsdével, és ott szeretné fialtatni a pénzét, jellemzően nem hosszú távra fektet be, hanem időről időre igyekszik a nyereségét realizálni – vagy épp ellenkezőleg, a veszteségét csökkenteni. És ugyanez igaz a bitcoin esetében. Ahogy annak idején a Bitport is foglalkozott vele, 2017-ben máig érthetetlen módon meglódult a bitcoin árfolyama. A Coinbase grafikonján jól látható, hogy 2017 végén 19 ezer dollár közelében is járt. Egy évvel később már csak 3200 dollárt ért egy bitcoin, majd ismét elkezdett felfele kapaszkodni.

Míg azonban a tőzsdeindexet befolyásoló számtalan tényező transzparens elem (gazdasági, startisztikai jelentések, elemzések, cégek pénzügyi jelentése, politikai döntések stb.), addig a bitcoin esetében nincsenek a fundamentumok alapján racionális számításba vehető tényezők, folyamatok. Azaz teljesen kiszámíthatatlan, hogyan viselkedik az árfolyam bizonyos helyzetekben. Nem véletlen, hogy a Steam épp az árfolyam 2017-es nagy ralija közepette jelentette be, hogy a továbbiakban nem támogatja a kriptovalutát. Mint mondták, túl magasak a tranzakciós költségei, és a volatilitása követhetetlenül nagy.

Ha pedig nem lehet valamivel vásárolni, mi adja meg az értékét? Ezt az ellentmondást egyelőre nem sikerült még megnyugtatóan feloldania senkinek. Ennek ellenére a kirptovaluta terjed, tavaly üzembe állt a világ 50 ezredik kriptovalutás ATM-je. Mindezzel együtt továbbra is egy nagyon szűk réteg játéka, ők viszont lelkesek, elfogultak. Talán ezért is használják előszeretettel olyan biztonsági tartaléknak, amelybe akkor teszik a pénzüket, ha valami komolyabb gazdasági problémára számítanak.

Egy olyanra például, mint a koronavírus-járvány. Ennek hatását mutatja a második grafikon, amin a tőzsdeindexek és a bitcoin-árfolyam változásának mértéke látható idén január és június között.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.