Az állam kormányzója, Gavin Newsom megvétózta a demokraták által támogatott, ám az érintett cégek által vitatott szabályozási tervet.

Egyelőre nem lesz szigorú mesterségesintelligencia-törvénye Kaliforniának. Az állam kormányzója, Gavin Newsom vasárnap megvétózta az MI biztonságáról szóló törvényjavaslatot, amit az érdekelt cégek is erősen kritizáltak az OpenAI-jal az élen. A kormányzó osztotta az iparág szereplőinek aggodalmát, miszerint a törvényjavaslat elfogadása akadályozná az innovációt, és akár nemzetbiztonsági kockázatai is lehetnek.

Newsom szerint a törvényjavaslat olyan szempontokat sem vesz figyelembe, hogy egy MI-rendszert magas kockázatú környezetben (kritikus döntéshozatal, érzékeny adatok felhasználása stb.) vagy valamilyen egyszerűbb alapprobléma megoldására használnak. Minden helyzetre ugyanazt a szigorú szabályozást alkalmazná.

Újra nekifutnak, ha kell, a szövetségi kormány nélkül

Newsom nem vonta kétségbe, hogy szabályozásra szükség van. Ezért a generatív MI vezető szakértőit felkérte, hogy segítsenek a működőképes szabályozási keretek megalkotásában. Emellett utasította az állami szerveket, hogy bővítsék ki a mesterséges intelligencia használatához kapcsolódó potenciális katasztrófaesemények kockázataira vonatkozó vizsgálataikat (választások befolyásolása, munkahelyek megszűnésének kockázatai stb.).

A törvényjavaslat atyja, Scott Wiener demokrata szenátor szerint fontos lenne mielőbb szabályozni az MI fejlesztését és felhasználását, mert a technológia hamarosan ellenőrizhetetlenné válhat. Wiener a kormányzó döntésére úgy reagált, hogy az Kaliforniát kevésbé biztonságos hellyé teszi. A vállalatok ugyanis továbbra is mindenféle szabályozás nélkül fejleszthetik a mesterséges intelligenciájukat.

Newsom kormányzó szerint viszont olyan törvényi keretekre van szükség, amely az MI-rendszerek empirikus elemzésén alapul, és szövetségi szintű. De ha a Kongresszus nem tud megállapodni a szövetségi szabályozásról, akkor Kaliforniának önállóan kell lépnie, hangsúlyozta.

Az ipar örül

A Chamber of Progress technológiai iparági (lobbi)szervezet (melyet többek között az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google is támogat) üdvözölte Newsom döntését. Szerintük ez Kalifornia egyik fő értékének jegyében történt: az állam technológiai gazdasága fejlődésének kulcsa ugyanis mindig a verseny és a nyitottság volt.

Az iparági szereplőknek rengeteg kifogásuk volt a törvényjavaslattal kapcsolatban. Az például, hogy szerintük alacsonyan húzná meg azt a határt, ahonnan már meg kellene felelni az előírásainak. A javaslat például biztonsági tesztelést írt volna elő minden olyan MI-modellre, amelynek fejlesztése több mint 100 millió dollárba kerül, vagy amelyek meghatározott mennyiségű számítási teljesítményt igényelnek. Emellett a fejlesztőknek egyfajta "lekapcsoló gombot" is kellene biztosítaniuk az állam számára, ha az MI elszabadulna.

A modellfejlesztést pedig bizonyos esetekben (amikor a modellek képességei átlépnek egy meghatározott határvonalat) egy állami szervnek kellene felügyelnie.

A javaslat ellen nem csak a big techek és a kisebb érintettek tiltakoztak szinte egyhangúan. Scott Wiener elképzelése a Kongresszus egyes demokrata képviselőinél sem talált értő fülekre.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.