A második negyedévben 8,8 millió darabot adtak el, és minden tíz eladott gép közül haton almás logó díszelgett.

Lassan, de biztosan foglalnak teret a PC-piacon a mesterségesintelligencia-funkciókkal tervezett számítógépek, az úgynevezett AI PC-k: a Canalys legfrissebb adatai szerint a második negyedévében 8,8 millió darabot adtak el belőlük. Ez már a piac egészét tekintve is szemmel látható mennyiség: az április-júniusi időszakban leszállított PC-k 14 százaléka. Gyors bővülését mutatja, hogy az első negyedévben még csupán 7 százalék volt a részesedése a teljes piacból.

A kereslet emelkedéséből eddig azonban főleg az Apple profitált: a gépek 60 százalékát az Apple Neural Engine-t tartalmazó M-sorozatú csipjeit használó Macek tették ki. A fennmaradó rész jelentős részén (39 százalék) a windowsos gépek gyártók osztoztak, míg a ChromeOS-t futtató gépeknek 1 százalék jutott.
 

 

A windowsos gépek mostanában érkeznek, ezért most még az előző negyedévhez képest is látványos, 127 százalékos a leszállított mennyiség bővülése. Ezen a részpiacon a második negyedév a Lenovóé volt olyan gépeknek köszönhetően, mint Yoga Slim 7x és a ThinkPad T14s. Dobogós lett még a HP (Omnibook X 14, EliteBook Ultra G1), valamint a Dell, amely három termékcsaládjában (Latitude, Inspiration, XPS) is dobott piacra Copilot+ PC-ket.

Még az összes új Windows-alapú AI PC ellenére is viszonylag alacsony volt a szállítási volumen a negyedévben, ami annak köszönhető, hogy az új gépek többsége az időszak végén érkezett.

Van bennük valami különleges?

A piacelemzők számára a géptípus térhódítása nem okozott különösebb meglepetést. Az IDC már a PC-piac első negyedéves számai kapcsán is arra hívta fel a figyelmet, hogy az iparági szereplők többsége már kialakított az AI PC-vel kapcsolatos stratégiáját, és felépítette beszállítói körét.

De mitől is lesz egy PC ún. AI PC? Csupán attól, hogy olyan alkatrészekből építik, melyeket mesterségesintelligencia-feladatok végrehajtására (szoftverek futtatására) optimalizáltak. Nagyjából ezt a laza definíciót követi a Canalys is: minden olyan PC-t a kategóriában számol el, amelyben vannak dedikált komponensek MI-munkaterhelések helyben történő futtatásához. A nagy gép- és félvezetőgyártók egyaránt ettől várják a piaci kereslet növekedését. A Microsofton szintén sok múlik, pontosabban azon, hogy mennyire sikerül lokálissá tenni a mesterséges intelligenciáját.

Úgy tűnik, ez fontos a piacnak. Az Apple-nek eleve az a koncepciója, hogy biztonsági okokból, mindenekelőtt a magánélet védelme miatt minél közelebb vigye az MI-t a végponthoz, legyen az telefon vagy desktop. Az Apple ilyen mértékű fölénye azonban valószínűleg átmeneti lesz, a windowsos gépek részesedését ugyanis az is negatívan befolyásolta, hogy többségüket csak a negyedév végén dobták piacra.

A félvezetőipar azonban most már felkészült, és képes nagy mennyiségben szállítani a szükséges lapkakészleteket, ami fontos előfeltétele volt nagyobb volumenű gyártás beindulásának. A Canaly előrejelzése szerint idén kb. 44 millió AI PC kerül piacra, jövőre azonban már több mint 100 millió.

Piaci hírek

Visszanyalt a fagyi a 30 éves internetes hátsó ajtón keresztül

Biztonsági szakértők az évtizedekkel ezelőtt alkotott szabályozás teljes kudarcát látják benne, hogy kínai hekkerek a hatósági megfigyeléseknél használt rendszereken keresztül hallgatták le nagy amerikai távközlési szolgáltatók forgalmát.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.