Mint kiderült, a nemrégiben felfedezett, nagyon súlyos biztonsági rést múlt héten sikerrel használták fel a belga védelmi tárca rendszerének kompromittálására.

A biztonsági szakemberek nem hiába kongatták a vészharangot azt követően, hogy december folyamán nyilvánosságra került egy kritikus hiba, amely az Apache Log4j naplózó eszközének 2.x verzióját érinti. A mostani sérülékenység azért jelent különösen nagy veszélyt, mivel a távoli kódfuttatási sebezhetőség könnyen kihasználható, és ezen keresztül a rendszer teljes irányítását át lehet venni. Az már csak hab a tortán, hogy az eszközt széles körben használják szervezetek, illetve az őket kiszolgáló informatikai szállítók, így a potenciális áldozatok tábora riasztóan nagy.

Hogy mennyire kiritkus a helyzet, arra Belgium szolgáltatott most kínos példát. A NATO-tag védelmi minisztériumának informatikai rendszerét ugyanis pontosan ezzel a sebezhetőséggel sikerült kompromittálnia az egyelőre ismeretlen internetes támadó(k)nak. A hírt megszellőztető flamand nyelvű VRT beszámolója szerint a tárca bizonyos képességeit napokra megbénította a hekkerek akciója.

A pórul járt minisztérium szóvivője az ügy kapcsán leginkább csak annak tényét volt hajlandó elismerni, a hivatalos nyilatkozat ezen túl kevés konkrétumot tartalmaz. A szóvivő szerint a 16-án felfedezett támadást után gyorsan karanténintézkedéseket tettek az érintett részek elkülönítésére, miközben prioritásként kezelték a védelmi hálózat működőképességének fenntartását.

A belga esetnek további pikantériát kölcsönöz az, hogy az ország kormányzati hátterű kiberbiztonsági központja épp tegnap adott ki közleményt, amelyben a vállalatokat figyelmeztetik a Log4j jelentette kockázatokra. Hozzátéve, hogy aki esetleg még nem tette meg a szükséges biztonsági lépéseket, frissítéseket, az azonnal lásson hozzá a munkához. Ellenkező esetben csúnyán járhatnak. Mint például a védelmi minisztérium. (Utóbbit persze már csak mi tettük hozzá.)

A NATO, amelynek európai központja épp Belgiumban van, egyelőre nem nyilatkozott arról, hálózatát érintette-e a minisztérium ellen intézett múlt hét csütörtöki támadás.

Hibát hibára halmoznak

Az sem könnyíti meg az Apache-ban felfedezett kritikus sérülékenységgel kapcsolatos intézkedések végrehajtását, hogy az eredeti hiba felfedezését követően több új problémára is fény derült, a rés befoltozására kiadott első javítócsomagok pedig nem bizonyultak százszázalékosnak. Jelenleg ott tartunk, hogy a Log4j-hez már a harmadik update jelent meg nagyjából másfél hét alatt.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.